4 Kursy na Black FridayCyber MondayDobry Start!

Roczny dostęp do wszystkich kursów platformy PoznajWP
z mega rabatem!

  • Kurs WordPress - pełna wersja ponad 180 lekcji wideo!
  • Szybki Kurs WordPress - wersja dla niecierpliwych :)
  • Kurs WooCommerce - zbuduj własny sklep internetowy
  • Kurs Elementor i Elementor PRO - kreator stron dla WordPressa
  • Otrzymasz dostęp do kolejnych kursów bez dodatkowych opłat!
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do naszego forum wsparcia!
  • Otrzymasz możliwość wzięcia udziału w cotygodniowych spotkaniach live "WordPress Saloon" gdzie przez godzinę jestem online do dyspozycji Studentów.

To wszystko za jedyne 197 zł zamiast 597 zł!

WordPress 6.4 – co nowego? [Film]

7-8 listopada (w zależności od strefy czasowej) można będzie zaktualizować WordPressa do jego najnowszej wersji oznaczonej numerkiem 6.4.

Jak zawsze sugeruję, aby nie robić tego natychmiast po wydaniu. Odczekajcie kilka dni aby dać szansę twórcom waszych wtyczek i motywu na wypuszczenie aktualizacji dających pewność kompatybilności z najnowszym WordPressem.

W telegraficznym skrócie na filmie prezentuję co nowego pojawi się w nadchodzącej wersji WP:

Nowe funkcje i ulepszenia

W powyższym filmie zaprezentowałem kilka nowości, które w moim odczuciu najczęściej wykorzystamy w praktyce. Poniżej znajdziesz listę nowości zarówno tych wymienionych na filmie jak i tych o których jeszcze nie wspomniałem:

Nowy Motyw Domyślny (Twenty Twenty-Four):

Wprowadzenie nowego motywu domyślnego o nazwie Twenty Twenty-Four, zbudowanego z myślą o wszechstronności, idealnie pasującego do różnych rodzajów stron internetowych. Motyw ten oferuje bogatą kolekcję szablonów i wzorców, które użytkownicy mogą dostosować do swojej marki, aby stworzyć unikalny wygląd swojej strony.

Usprawnienia w Edytorze Strony:

Wprowadzenie ulepszeń w edytorze strony, które obejmują dodanie szablonów i wzorców w menu, a także możliwość modyfikacji nawigacji na bieżąco. Te zmiany mają na celu ułatwienie użytkownikom dostosowywania nawigacji i korzystania z szablonów bez konieczności przełączania się na ekran Menu

Kategorie Wzorców Bloków:

Ulepszenie funkcji wzorców bloków poprzez dodanie możliwości kategoryzowania wzorców oraz importowania i eksportowania ich jako pliki JSON. Dzięki temu, deweloperzy i agencje, które używają wzorców, mogą łatwo organizować swoje wzorce i używać tych samych wzorców na różnych stronach internetowych znacznie szybciej.

Podgląd Motywu:

Nowa funkcja podglądu motywu pozwala użytkownikom na zobaczenie, jak będzie wyglądała ich strona z danym motywem, bez konieczności aktywacji tego motywu. To już było? Tak, ale teraz w podglądzie można operować na blokach, stylistyce i innych ustawieniach motywu. Innymi słowy nowy motyw blokowy można skonfigurować przed jego aktywacją!

Ulepszenia Edytora Bloków:

Kontynuacja rozwoju edytora bloków, z nowymi funkcjami takimi jak obrazy tła dla bloków grupowych oraz możliwość zmiany nazw bloków grupowych w widoku listy, co ułatwia organizację i zarządzanie blokami na stronie​.

Aktualizacja bloku obrazka:

Wprowadzenie funkcji lightbox dla obrazów, podglądów obrazów w widoku listy umożliwia bardziej dynamiczne i wizualnie atrakcyjne przedstawienie obrazów na stronie.

Nowe Opcje Tekstu Pionowego:

Nowa opcja orientacji tekstu pionowego w edytorze umożliwia tworzenie unikatowych układów typograficznych. Ta funkcja pozwala na większą kreatywność przy projektowaniu układów stron i umożliwia tworzenie atrakcyjnych projektów.

Nowe Skróty Klawiaturowe i Usprawnienia w Pisaniu:

Dodanie nowych skrótów klawiaturowych takich jak duplikowanie bloków, płynniejsze scalanie list oraz większa kontrola nad ustawieniami linków ułatwia szybsze i bardziej efektywne pisanie i edytowanie treści na stronie.

Zmiana Nazwy Bloków Grupy:

Nowa funkcja umożliwiająca zmianę nazw bloków grupowych, co ułatwia organizację i rozróżnianie obszarów zawartości, co z kolei pomaga w lepszym zarządzaniu treścią na stronie.

Block Hooks:

Funkcja umożliwiająca deweloperom automatyczne wstawianie bloków w wybranych przez nich lokalizacjach treści, co wzbogaca rozszerzalność motywów blokowych za pomocą wtyczek, ułatwiając jednocześnie dostosowywanie treści strony.

Dostępność i Wydajność:

Wprowadzenie ponad 60 aktualizacji dostępności, w tym znaczące ulepszenia widoku listy, obsługa etykiet aria dla bloku nawigacji i ulepszenia interfejsu użytkownika administratora, oraz ponad 100 aktualizacji wydajności, koncentrujących się na wydajności ładowania szablonów dla motywów klasycznych i blokowych, wykorzystaniu strategii ładowania skryptów “defer” i “async” oraz optymalizacji automatycznie ładowanych opcji.

Integracja Gutenberg:

Zintegrowanie wersji Gutenberg od 16.2 do 16.7 z rdzeniem WordPressa, co wprowadza znaczące usprawnienia, takie jak nowe funkcje i ulepszenia w edytorze bloków, co pozwala na bardziej intuicyjne i efektywne budowanie stron.

Podsumowanie

Kolejny krok na drodze rozwoju najpopularniejszego na świecie systemu CMS przynosi sporo nowości i ulepszeń. Mi osobiście najbardziej podoba się nowy motyw domyślny plus możliwość kategoryzowania wzorców i możliwość wprowadzania własnych nazw dla grup bloków w widoku listy. Świetne jest również to, że można dostosować nowy motyw blokowy jeszcze przed jego aktywacją na stronie.

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Zarejestruj się aby otrzymywać mailem treści artykułów publikowanych na blogu.

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej

Ciasteczka

Używamy pysznych ciasteczek aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny, analizować statystyki oraz optymalizować kampanie marketingowe. To wszystko pozwala nam także tworzyć coraz lepsze szkolenia.