4 Kursy na Black FridayCyber MondayDobry Start!

Roczny dostęp do wszystkich kursów platformy PoznajWP
z mega rabatem!

  • Kurs WordPress - pełna wersja ponad 180 lekcji wideo!
  • Szybki Kurs WordPress - wersja dla niecierpliwych :)
  • Kurs WooCommerce - zbuduj własny sklep internetowy
  • Kurs Elementor i Elementor PRO - kreator stron dla WordPressa
  • Otrzymasz dostęp do kolejnych kursów bez dodatkowych opłat!
  • Otrzymasz bezpłatny dostęp do naszego forum wsparcia!
  • Otrzymasz możliwość wzięcia udziału w cotygodniowych spotkaniach live "WordPress Saloon" gdzie przez godzinę jestem online do dyspozycji Studentów.

To wszystko za jedyne 197 zł zamiast 597 zł!

Gdzie założyć bloga? Najlepsze Platformy Blogowe

Założenie własnego bloga nie jest skomplikowanym zadaniem natomiast wybór odpowiedniej platformy/narzędzia do tego aby go poprowadzić bywa bardziej złożone. Wynika to przede wszystkim z faktu, że obecnie na rynku roi się od miejsc i narzędzi umożliwiających uruchomienie bloga. Każde z nich różni się od siebie, dlatego w tym artykule postaram się ułatwić Ci zadanie podpowiadając rozwiązania, z których warto skorzystać gdy myślisz o profesjonalnym blogowaniu.

Dwie grupy platform blogowych

Podstawowe różnice pomiędzy najlepszymi platformami blogowymi opierają się przede wszystkim na sposobie zarządzania taką usługą. W zasadzie platformy dla blogerów można podzielić na dwie grupy:

Usługi umożliwiające publikację wpisów (model Saas) – Ta forma blogowania jest najprostszą metodą. Wystarczy zarejestrować się na wybranej platformie, aby od razu zacząć pisać. Nie potrzebujesz w tym wypadku miejsca na serwerze ani nawet własnej domeny.

Systemy CMS (instalujesz samodzielnie) – to z kolei narzędzia do uruchomienia których potrzebujesz hostingu i domeny. Instalujesz wybrany system na swoim koncie hostingowym i masz pełną kontrolę nad funkcjonalnością bloga oraz kierunkiem rozwoju. Możliwości są praktycznie nieograniczone i jest to czynnik bardzo często decydujący o wyborze tej formy prowadzenia bloga przez profesjonalistów, aczkolwiek w tym wypadku będzie potrzebne nieco większe zaangażowanie z Twojej strony.

Którą grupę wybrać?

Jeśli zależy Ci na jak największej prostocie zapewne dobrym rozwiązaniem będą platformy umożliwiające publikację wpisów. Z kolei jeśli myślisz o swoim blogu perspektywicznie, masz sprecyzowany plan rozwoju i być może będziesz chciał bloga w przyszłości monetyzować, wówczas zwróć swój wzrok na systemy CMS.

Platformy w modelu SaaS i CMS-y instalowane samodzielnie

Chociaż nie jestem w stanie w pełni wyczerpać tematu, chętnie podzielę się z Tobą kilkoma wybranymi metodami prowadzenia bloga, które osobiście uważam za najbardziej efektywne. Wśród nich znajdziesz dwie platformy typu SaaS, czyli Blogger i WordPress.com, oraz dwie opcje wymagające samodzielnej instalacji na własnym koncie hostingowym: WordPress.org i Ghost.

Blogger

Blogger to platforma Google przeznaczona do publikacji artykułów. Prawdopodobnie masz konto Google biorąc pod uwagę, że na naszym rynku to praktycznie monopolista wielu usług sieciowych. Możesz aktywować bloga rejestrując się za pomocą swojego konta Google i z miejsca rozpocząć korzystanie z nowego bloga działającego w subdomenie blogspot.com. Blog będzie aktywny dosłownie w ciągu kilku minut.

Dla kogo blogger?

Jest przeznaczony przede wszystkim dla początkujących, którzy chcą szybko bez inwestycji czasu czy pieniędzy zacząć blogowanie.

Pulpit bloggera przy dodawaniu artykułu wygląd mniej więcej tak:

Interfejs Bloggera

Czy muszę za coś płacić?

Nie Blogger jako usługa jest całkowicie darmowy.

Czy mogę użyć własnej domeny?

Tak, możesz połączyć swojego bloga z własną domeną lub subdomeną.

Co mogę dostosować?

Możesz przesłać niestandardowe motywy i widgety. Jeśli znasz HTML, CSS i JavaScript, możesz nawet edytować kod źródłowy bloga. W standardzie masz garść gotowych motywów, ale w większości wyglądają trochę jak z minionej epoki. Z drugiej strony blog to przede wszystkim jego treści więc wygląd nie ma aż tak dużego znaczenia.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?

Tak, np. Google AdSense jest wbudowany w usługę Blogger, a jej aktywacja jest łatwa. Możesz także dodać usługi reklamowe innych firm, dodając odpowiedni skrypt JavaScript w widgecie lub w kodzie źródłowym bloga.

Podsumowanie

Blogger jest jedną z najlepszych platform blogowych dla początkujących. Nie wymaga dużego nakładu czasu aby nauczyć się jego obsługi i późniejszej personalizacji. Dzięki temu możesz zacząć od podstawowych możliwości platformy, aby ostatecznie przejść do bardziej zaawansowanych funkcji.

WordPress.com

WordPress.com to popularna platforma blogowa, znana z jej elastyczności i łatwości w obsłudze. Oferuje bogaty zestaw narzędzi dla blogerów na każdym poziomie zaawansowania, począwszy od początkujących, którzy chcą łatwo publikować treści, aż po doświadczonych użytkowników szukających zaawansowanych opcji personalizacji.

WordPress.com umożliwia użytkownikom tworzenie atrakcyjnych i funkcjonalnych stron internetowych bez konieczności posiadania zaawansowanych umiejętności technicznych. Dzięki szerokiemu wyborowi szablonów i wtyczek, każdy może dostosować swoją stronę do indywidualnych potrzeb, co sprawia, że platforma ta jest popularnym wyborem wśród blogerów, firm oraz organizacji.

W tym wypadku interfejs dodawania i edycji publikacji prezentuje się następująco:

Interfejs WordPress.com

Dla kogo WordPress.com?

Komercyjna wersja WordPressa jest idealna dla początkujących, którzy nie są jeszcze gotowi, aby inwestować w hosting i własną domenę. Poza tym WordPress.com wyróżnia się tym, że prowadzone na nim blogi są zdecydowanie lepiej prezentującą się alternatywą dla Bloggera. Jeśli więc przykładasz większą wagę do wyglądu, ten wariant może Cię zainteresować.

Jakie są ceny?

WordPress.com w swojej ofercie ma plan darmowy, który jednak posiada dość znaczne ograniczenia. Z kolei dla osób oczekujących większych możliwości WordPress.com oferuje kilka pakietów płatnych – Personal to koszt około 14 zł miesięcznie, plan Premium około 33 zł miesięcznie, Biznes to mniej więcej 95 zł miesięcznie, a plan Commerce (dla sklepów internetowych) to koszt rzędu 172 zł miesięcznie. POdane ceny są orientacyjne z uwagi na to, że duże znaczenie ma w tym wypadku kurs dolara. Są to także ceny przy abonamencie rocznym, przy rozliczeniach miesięcznych ceny są wyższe czasem nawet ponad dwukrotnie.

Czy mogę użyć własnej domeny?

Tak, ale potrzebujesz płatnego planu.

Co mogę dostosować?

Po pierwsze, możesz wybierać spośród wielu darmowych motywów / szablonów – które pomogą Ci stworzyć bardzo atrakcyjny wygląd Twojego bloga. Możesz także dostosować swój motyw wykorzystując dostępne widgety czy personalizując jego układ.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?

Chociaż w bezpłatnym planie wyświetlane są reklamy WordPress, możesz dodawać niestandardowe reklamy za pomocą JavaScript w widgetach. Jednak aby na tym polu uzyskać więcej swobody, musisz przejść na plan płatny. Przykładowo zarabianie na AdWords możliwe jest w planie Premium.

Podsumowanie

Jest to dobry wybór dla początkujących, zwłaszcza, że mamy tu możliwość migracji treści bloga do własnej wersji WordPress o której za chwilę napiszę. To także dobry wybór dla dużych graczy, którzy takie zagadnienia jest zarządzanie instalacją WordPressa chcą od siebie odsunąć. Z planu Enterprise czyli planu dedykowanego korzystają takie marki jak: Disney, CNN, Facebook, Bloomberg i inne. Jest to jednak spory koszt, bo zaczyna się od 25 000 dolarów rocznie czyli przy kursie na dzień publikacji to mniej więcej 103 644 zł.

WordPress.org

WordPress hostowany przez samego siebie z biegiem czasu stał się najpopularniejszą platformą internetową dla blogerów, ale nie tylko. WordPress pierwotnie powstał jako skrypt do blogowania jednak jego możliwości i dynamiczny rozwój sprawiły, że obecnie to narzędzie służy już nie tylko do blogowania, ale także do prowadzenia stron internetowych o różnym przeznaczeniu.

W efekcie WordPress w tej odsłonie używany jest już przez ponad 40% wszystkich witryn internetowych. Nie ma sobie na tym polu równych. WordPress to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim blogiem i móc dostosować każdy najmniejszy jego aspekt.

Z drugiej strony decydując się na tę formę blogowania trzeba przewidzieć koszty z tym związane. Totalne minimum to utrzymanie konta hostingowego i domeny czyli w skali roku średnio około 300 zł, a jeśli blog będzie dynamicznie rozwijany i pozyskiwał znaczący ruch te koszty na pewno będą rosły. Do tego dochodzi domena której roczny koszt zależy od rozszerzenia, ale przyjmijmy że średnio jest to około 100 zł. Łącznie jest to wydatek w okolicach 400-500 zł rocznie. Czy to dużo? Około 400 zł rocznie kosztuje najtańszy plan płatny na WordPress.com, a pamiętaj że WordPress hostowany na Twoim koncie hostingowym oferuje Ci nieograniczone niczym możliwości czego na WordPress.com nie uświadczysz.

Oto jak wygląda pulpit WordPress przy pracy z artykułem. Jak widzisz to praktycznie to samo co na WordPress.com, ale trudno się dziwić ponieważ to ten sam system CMS tyle, że w tym konkretnym wypadku możesz z nim zrobić co zechcesz i możesz wykorzystać 100% jego potencjału.

Interfejs WordPress.org

Jakie są ceny WordPress’a w tej wersji?

Sam WordPress jest oprogramowaniem typu open source, które można pobrać, uruchomić i modyfikować do woli bez ponoszenia z tego tytułu opłat licencyjnych. Masz także do wyboru olbrzymią bazę bezpłatnych motywów i rozszerzeń więc wiele osób które decydują się na tę formę blogowania ponosi wyłącznie koszty utrzymania hostingu i domeny.

Czy mogę użyć własnej domeny?

Tak, każdy serwer, na którym znajduje się WordPress, może być powiązany z Twoją własną domeną.

Co możesz dostosować?

Jednym słowem: wszystko. Możesz dostosować wygląd, układ i zawartość każdego elementu witryny. Na tym polu nie ma żadnych ograniczeń. Ogranicza Cię tylko wiedza i umiejętności, ale uwierz że jest to jedno jedno z najłatwiejszych do opanowania środowisk. Jeśli potrzebujesz na tym polu wsparcia zerknij na Kurs WordPress.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?

Ponieważ kontrola całego bloga leży po Twojej stronie, zarabianie na nim nie narzuca Ci ograniczeń. Wystarczy użyć odpowiedniej wtyczki lub dodać niestandardowy kodu HTML do swojego motywu. Możesz zarabiać nie tylko na reklamach, ale także możesz skonfigurować środowisko tak, że dostęp do pewnych treści będzie po prostu płatny. Możesz także przy blogu uruchomić sklep internetowy sprzedając swoje produkty czy gadżety w stylu koszulki, kubki itp… z Twoim logo, czy hasłami które wiążą się z tym o czym piszesz.

Podsumowanie

WordPress jest niekwestionowanym liderem świata blogerów. Z udziałem ponad 40% wszystkich witryn działających w sieci nie trudno się domyślić, że ten wybór sprawi iż większość decydujących się na ten krok będzie z tego wyboru bardzo zadowolona. Jest to z pewnością jedna z najlepszych platform blogowych jeśli nie najlepsza.

Ghost (ghost.org)

Ghost jest opartą na JavaScript platformą blogową zapoczątkowaną przez byłego programistę WordPress. Głównym celem stworzenia Ghost było skupienie się właśnie na blogowaniu. Chociaż Ghost oferuje także wersję komercyjną, tu omówimy wersję, którą można używać na własnym serwerze bez opłat licencyjnych. Analogicznie jak w przypadku WordPress.org

Dla kogo Ghost?

Ghost to dobra opcja dla kogoś, kto oczekuje wygody w publikowaniu treści i nie rozpraszającego interfejsu użytkownika. Skrypt wymaga jednak pewnych umiejętności technicznych do poprawnego skonfigurowania i uruchomienia więc może być nieco trudniej na początku niż w przypadku WordPressa, ale jak przez to się przebrnie to dalej praca z blogiem jest czystą przyjemnością 🙂

Jakie są ceny?

Ghost jest oprogramowaniem open source i dlatego jest dostępny bezpłatnie. Na tym polu nie różni się niczym od WordPress.org. Podobnie jak chodzi o motywy czy wtyczki.

Czy mogę użyć własnej domeny?

Tak. Możesz powiązać swój blog na Ghost z własną domeną.

Co mogę dostosować?

Możesz dostosować każdy element bloga, choć nie ma co kryć, obsługa Ghosta w zakresie motywów i wtyczek jest nadal uboga w porównaniu do WordPress’a. Jeśli chcesz mocnej ingerencji nie obejdzie się bez znajomości kodowania.

Czy mogę zarabiać na moim blogu?

Tak, możesz dodać własny kod do witryny w celu wyświetlania reklam, ale nie tylko. Ghost ma wbudowany mechanizm członkowski, co oznacza że bez instalowania jakichkolwiek wtyczek możesz skonfigurować bloga tak aby pewne artykuły jakie na nim publikujesz były dostępne tylko dla osób które mają wykupioną subskrypcję. Działa to naprawdę świetnie.

Podsumowanie

Chociaż WordPress jest lepszą alternatywą pod względem wsparcia i dostosowywania bloga pod własne potrzeby, można także swój wzrok skierować w stronę skryptu Ghost, zwłaszcza jeśli cenisz sobie prostotę interfejsu i pełną koncentrację na publikowanych treściach lub chcesz mieć bloga z wbudowanymi mechanizmami subskrypcji i newslettera. Inną wartościową cechą Ghost’a jest to, że działa naprawdę bardzo wydajnie i jest znacznie szybszym CMS-em niż WordPress.

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Zarejestruj się aby otrzymywać mailem treści artykułów publikowanych na blogu.

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej

Ciasteczka

Używamy pysznych ciasteczek aby poprawić komfort korzystania z naszej witryny, analizować statystyki oraz optymalizować kampanie marketingowe. To wszystko pozwala nam także tworzyć coraz lepsze szkolenia.