Jak Założyć Bloga – Poradnik dla początkujących

Często słyszę od Was pytanie żywcem wzięte z tematu tego wpisu: “Jak założyć bloga“. W zasadzie od strony technicznej procedura niczym nie różni się od uruchomienia klasycznej witryny. Opisałem ten temat krok po kroku tutaj, ale najwyraźniej potrzebny jest też osobny tekst jednoznacznie ukierunkowany. Podaję gotowe rozwiązanie wzbogacone kilkoma filmami, co pozwoli Ci szybko i sprawnie założyć bloga, nawet w trakcie lektury tego artykułu!

W tym wpisie poznasz fundament niezbędny do tego, aby zacząć blogować. Pamiętaj jednak, że blog to nic innego jak strona internetowa, o którą trzeba dbać, trzeba się o nią troszczyć i rozwijać, tak aby przynosiła Ci możliwie najwięcej satysfakcji i korzyści. Sama wiedza na temat tego jak założyć bloga, to w praktyce czubek góry lodowej. Ale nie martw się, do wszystkiego dojdziesz krok po kroku! Już za chwilę, gdy tylko skończysz uważnie czytać powiesz: MAM TO! W KOŃCU WIEM JAK ZAŁOŻYĆ BLOGA! To co stanie się później zależeć będzie od Twojej determinacji, pomysłowości i wytrwałości.

Miej również świadomość, że nic nie dzieje się samo. Na świecie jest ponad miliard blogów. Sądzisz, że łatwo będzie się przebić? Jeśli faktycznie chcesz coś zdziałać na tym polu, chcesz założyć stronę dającą Ci wszystko to czego od niej oczekujesz, a swój pomysł traktujesz poważnie, zacznij od skonkretyzowania celu i możliwie najlepszego poznania narzędzi oraz właściwego ich doboru. Niech Cię to nie odstraszy, bo choć momentami całość może wydać się złożona, to w praktyce proces opisany poniżej jest bardzo prosty. Wystarczy wziąć się do działania! Od założenia bloga i to nie byle jakiego, dzieli Cię zaledwie niewielki krok.

Zakładanie bloga… Najpierw Pomysł!

To na ile Twój blog okaże się trafionym pomysłem zależy przede wszystkim od Ciebie. W pierwszej kolejności, zanim zabierzesz się za technicznie aspekty zakładania bloga, zastanów się nad celem jaki chcesz dzięki niemu osiągnąć.

Prowadziłem kilka lat temu platformę blogową, na której mieliśmy aktywnych kilkadziesiąt tysięcy blogów. Tak na marginesie zakładanie bloga na niej zajmowało dosłownie 2 minuty, a bazą był WordPress, o którym jeszcze nie raz wspomnę 🙂 Z tego co zauważyłem przeglądając treści na blogach, to motywacji związanych z założeniem i prowadzeniem bloga jest całkiem sporo ?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że gdy ktoś decyduje się na założenie bloga, to chce, żeby to miejsce pokochali również Czytelnicy. Marzy o tym, aby zostać znanym, poczytnym blogerem, zarabiać w ten sposób na swojej pasji, a na pewnym etapie odganiać się od sponsorów, którzy co rusz obrzucają prezentami.

Owszem część osób zainspirowana popularnymi blogami ma takie aspiracje, ale także nie mała grupa decyduje się założyć bloga wyłącznie jako formę osobistej, nawet bardzo intymnej ekspresji twórczej bez “parcia na szkło”. Publikują własne wiersze, opowiadania, przemyślenia, fotografie itp… nie nastawiając się na popularność, choć ta może przyjść niespodziewanie.

Jedno i drugie podejście jest OK jeśli faktycznie realizuje plan i przynosi autorowi bloga satysfakcję, bo o to przecież chodzi.

Tematyka bloga czyli jak założyć blog, który inni pokochają

Blog monotematyczny, a może blog o wszystkim? Można i tak i tak. Musisz mieć jednak świadomość, że jeśli myślisz nad założeniem bloga o wszystkim, to jest to strategia mocno ryzykowna. Przede wszystkim teksty jakie publikujesz, powinny być wartościowe same w sobie. Odpowiedz więc na pytanie czy jesteś w stanie pisać na każdy temat w taki sposób, aby rzeczywiście publikacje były merytoryczne i do tego angażujące? W zasadzie mogę odpowiedzieć za Ciebie. Nie będzie to możliwe, chyba że zaprosisz do współpracy większy zespół redakcyjny, gdzie każda osoba będzie specjalizowała się w określonym bloku tematycznym. Jakość publikacji na blogu ma olbrzymie znaczenie o czym nie raz się przekonasz.

W sytuacji gdy zastanawiasz się nad tym jak założyć bloga i poprowadzić go samodzielnie, skoncentruj się na tematyce, która jest Ci dobrze znana. Dziel się wiedzą z obszarów, w których swobodnie się poruszasz. Najlepiej jeśli to czym się pasjonujesz, stanie się rdzeniem Twojego nowego projektu. Nie tylko teksty będą dzięki temu ciekawsze, ale także będziesz w stanie napisać więcej w krótszym czasie, a to oznacza, że przyszłość Twojego własnego bloga będzie jaśniejsza, blog będzie rozwijał się dynamicznie i szybciej zacznie przyciągać coraz większą rzeszę stałych Czytelników.

OK ale skąd będę wiedział czy dana tematyka ma szansę zaciekawić innych? To kolejny temat nad którym warto chwilę się zatrzymać. Zdarza się, że nowy bloger podchodzi do zagadnienia w taki oto sposób: Poszukam tematyki niszowej, takiej gdzie blogów jest jak na lekarstwo. Założenie bloga zajmie mi chwilę i w ten sposób łatwo wybiję się wysoko i szybko pozyskam Czytelników. OK, myślenie logiczne, ale czy na pewno taka strategia sprawdzi się w praktyce? Otóż nie koniecznie.

W sytuacji gdy zależy Ci na pozyskaniu znaczącego ruchu na swoim blogu powinieneś szukać popularnej tematyki. Tak, wiem. Oznacza to konkurowanie z setkami dużych blogów i zdecydowanie trudniej będzie się przebić. Jeśli jednak się uda, co w dużej mierze będzie zależało od tego jak bloga będziesz prowadzić, możesz być mile zaskoczony efektami swojej pracy. Poprzeglądaj blogosferę. Zobacz jakie blogi naprawdę żyją, jak ludzie na nie reagują, jak komentują posty. Tam gdzie tętni życie, tam zapewne znajdziesz również potencjał i podatny grunt dla swoich działań.

Popularne obszary tematyczne dla bloga

Być może chcesz dowiedzieć się jaka tematyka ma największy potencjał zanim przejdziemy do szczegółowej instrukcji na temat tego jak założyć bloga, a który, czego z całego serca Ci życzę, stanie się Twoją dumą i gorącą pasją. Oto kilka przykładów:

  • Zarabianie
  • Własne finanse
  • Zdrowie / Fitness
  • Kulinaria
  • Moda i uroda
  • Styl życia

Powyższe obszary jak widzisz to nic odkrywczego. Zapewne sam lub sama instynktownie domyślasz się, że tego typu tematyka związana z prowadzonym blogiem ma największe wzięcie. Faktycznie w sieci znajdziesz ogromną ilość założonych blogów, które koncentrują się na powyższych tematach i mają się świetnie.

Jeśli znasz jakiegoś popularnego blogera, to prawdopodobnie on także wpisuje się w jeden z tych nurtów. To nie tylko tematy, które umożliwią Ci pozyskanie znaczącego grona Czytelników, ale także tematy, które mają największy potencjał monetyzacji bloga. Czyli mówiąc prościej, jeśli chcesz w przyszłości zarabiać na swoim blogu, wymienione tematy mogą przynosić Ci największe profity.

Zastanów się więc chwilę, ponieważ od założenia bloga do pełni satysfakcji i gigantycznych dochodów droga nie jest ani krótka ani gładka. Wybierz tematykę, którą czujesz, a jeśli wpisze się w jedną z wymienionych, to sporo pracy przed Tobą. Będziesz musiał zmagać się z silną konkurencją, jednak na mecie czeka sowita nagroda.

Jak i gdzie założyć bloga

Jak założyć bloga jeśli nie jest się informatykiem? Czy to w ogóle możliwe? Gdy już wiesz wokół jakiej tematyki będziesz się koncentrować. Masz klarowny plan na swojego bloga, a nawet plan działań marketingowych w mediach społecznościowych i nie tylko, przychodzi moment na dobór odpowiedniego narzędzia, które nie wymaga od Ciebie niczego więcej poza szczerą chęcią do działania.

I tu stajesz przed dość trudnym wyborem. Z jednej strony możesz skorzystać z bezpłatnych lub płatnych platform blogowych, z drugiej strony możesz uruchomić w pełni autonomicznego bloga o dużo większych możliwościach. Bo niby dlaczego nie miałbyś w pewnym momencie założyć sklepu na swoim blogu? Wielu blogerów tak robi. Dlaczego nie miałbyś na pewnym etapie rozwoju zbudować w 100% własnej, niezależnej od wszędobylskich portali społecznościowych społeczności ludzi kochających to co Ty? Tego nie dadzą Ci mocno ograniczone platformy blogowe, a same komentarze pod artykułami to trochę za mało. No właśnie. Na co się zdecydować?

Jeśli myślisz o blogu poważnie. Chcesz go rozwijać nie tylko od strony merytorycznej, ale także funkcjonalnej. Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad każdym aspektem jego egzystencji, zdecydowanie rekomenduję Ci instalację WordPress’a na własnym koncie hostingowym z własną domeną, która będzie w przyszłości Twoim znakiem rozpoznawczym. Jeśli nie wiesz co to takiego, przeczytaj tekst Co to jest WordPress.

Z drugiej strony jeśli Twoim celem jest wyłącznie prowadzenie bloga, możesz rozważyć świetny system o nazwie Ghost CMS.

Jak założyć bloga na WordPress

WordPress to oprogramowanie, które istnieje już ponad 20 lat. W tym czasie zyskało tak dużą popularność, że obecnie na 10 stron w Internecie 4 to WordPress. Zerknij na poniższe dane statystyczne W3Techs z września 2024.

Dane statystyczne

Tak rozkłada się wykorzystanie najpopularniejszych systemów CMS na rynku. WordPress ma porażający dystans nad innymi systemami. 43% stron w Internecie, to strony działające na WordPressie! Udział WordPress’a w rynku systemów CMS, to bagatela 62%. Spójrz na drugą pozycję i porównaj wyniki.

Gdybyśmy odszukali w poniższym rankingu popularną platformę blogową Blogger, to… nie ma jej w pierwszym tysiącu systemów CMS, a jeszcze w 2021 roku Blogger zajmował w tym rankingu 8 miejsce!

WordPress, to bezkonkurencyjne narzędzie, dające Ci olbrzymie możliwości rozwoju i modelowania swojego pomysłu. Nie będę w tej chwili rozpisywał się na temat samego skryptu. Nadmienię tylko, że większość najlepszych blogów w sieci, tych najpopularniejszych, dobrze prowadzonych, działa właśnie na bazie WordPress’a. Blog na którym jesteś w tej chwili również.

Ale zacznijmy od podstaw czyli od tego jak założyć bloga wykorzystując WordPressa w wersji dostępnej dla każdego. Żeby skorzystać z tego rewelacyjnego narzędzia do blogowania trzeba wyposażyć się w dwa dodatkowe komponenty. Sam WordPress jako oprogramowanie dostępny jest bezpłatnie, ale żeby możliwe było jego opublikowanie w sieci potrzebujesz dwóch tajnych składników przepisu, a są nimi:

Domena

Wspomniałem już o niej. To nic innego jak adres pod jakim będzie dostępny Twój blog. To jego niezwykle ważny identyfikator, coś co Twoi Czytelnicy będą pamiętali i co będą bezpośrednio kojarzyli z Tobą. Dlatego adres powinien być możliwie krótki i łatwy do zapamiętania.

Koszty utrzymania domeny w zależności od jej rozszerzenia (rozszerzenie to końcówka np. .pl, .eu, .com itd…) to koszty od kilkudziesięciu złotych na rok.

Jak znaleźć wolną domenę? No cóż musisz liczyć się z tym, że praktycznie większość adresów wpadających w ucho jest zajęta, więc prawdopodobnie będziesz musiał trochę pokombinować, tworząc skróty lub łącząc dwa słowa w jedno. Żeby sprawdzić czy dany adres jest jeszcze wolny możesz skorzystać formularza dostępnego pod poniższym przyciskiem. Po prostu wpisz nazwę np: “mojadomena” i kliknij w przycisk sprawdzenia jej dostępności.

Hosting

To miejsce na serwerze, gdzie instalujesz WordPress’a. Hosting jest niezwykle istotny, ponieważ w dużej mierze decyduje o powodzeniu przedsięwzięcia. Dlaczego? Zwróć uwagę na rekomendacje producenta dotyczące minimalnych wymagań technicznych. W momencie gdy piszę ten tekst są to:

  • PHP w wersji 8.2 lub wyższej
  • Baza danychMySQL w wersji 8 lub MariaDB w wersji 10.11 lub wyższej

Hosting to także inne elementy, które mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania przyszłego bloga. Chodzi o szybkość. Dlaczego prędkość strony jest tak ważna? Ponieważ obecnie jest jednym z czynników wpływających na ranking bloga w wyszukiwarce Google. Wyższy ranking przekłada się na większą widoczność, a co za tym idzie, na potencjalnie większą liczbę odwiedzających. Ponadto badania pokazują, że jeśli strona ładuje się dłużej niż 3 sekundy, zaczyna wzrastać procent użytkowników, którzy ją opuszczają. To zjawisko jest szczególnie niebezpieczne dla nowych blogów, które walczą o każdego użytkownika. Stajemy się coraz mniej cierpliwi, a gdy strona ładuje się dłużej, zazwyczaj zaczynamy szukać innych źródeł informacji, które dostarczą nam potrzebne dane znacznie szybciej.

I tu także znalezienie dostawcy, który zapewni odpowiednią konfigurację środowiska pod kątem WordPress’a łatwe nie jest. Prawda jest taka, że WordPress z natury nie jest demonem prędkości, dlatego hosting powinien być odpowiednio zoptymalizowany, a w ślad za tym także Twój blog.

Gdzie znaleźć hosting dla bloga na WordPress’ie?

To zadanie może wydawać się łatwe tylko z pozoru, ponieważ wielu dostawców hostingu oferuje coś, co nazywa się “Hostingiem WordPress”. W praktyce jednak często okazuje się, że hosting WordPress to jedynie szyld, za którym nie zawsze kryje się coś więcej.

Mogę pochwalić się dużym doświadczeniem w tej dziedzinie, ponieważ od 2003 do 2024 roku stworzyłem od podstaw dwie marki usług hostingowych, które ostatecznie przekazałem w inne ręce. Zdobyta przez te ponad 20 lat wiedza pozwala mi rzetelnie ocenić operatorów oraz ich usługi, co umożliwia mi zaproponowanie rozwiązania łączącego przystępną cenę z dobrą jakością. Serdecznie zapraszam Cię do lektury podstrony na ten temat, gdzie znajdziesz bardzo konkretne rekomendacje: “Hosting dla WordPressa“.

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1325 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej