W dzisiejszym świecie cyfrowym, posiadanie profesjonalnej i atrakcyjnej witryny internetowej stało się niezbędnym narzędziem w promowaniu swojej firmy, dzieleniu się wiedzą czy wyrażaniu swojej pasji. Jednak tworzenie i utrzymanie strony internetowej może być czasochłonne i skomplikowane, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w programowaniu czy projektowaniu. Na szczęście istnieje narzędzie, które upraszcza ten proces – tym narzędziem jest WordPress.
To narzędzie przy pomocy którego możesz zbudować i poprowadzić stronę internetową o dowolnym charakterze. Nie ma znaczenia czy będzie blogiem, małą wizytówką firmy czy rozbudowaną stroną biznesową, sklepem internetowym, albo czymś innym.
W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej WordPressowi, najpopularniejszej na świecie platformie zarządzania treścią (CMS). Omówię jego historię, zalety, jak również przeanalizuję, dla kogo jest przeznaczony. Dzięki temu wprowadzeniu, nawet osoby bez doświadczenia technicznego będą mogły zrozumieć, dlaczego WordPress stał się tak popularny i jak można go wykorzystać do stworzenia własnej strony internetowej .
WordPress jest w stanie sprostać większości Twoich potrzeb, a Ty nie musisz mieć żadnych umiejętności technicznych czy dyplomu informatyka. Nie musisz zatrudniać specjalistów i wydawać krocie na obsługę i rozwój Twojej strony internetowej. Wszystko możesz zrobić samodzielnie! Wystarczy chęć, czas i działanie.
Co to jest WordPress
WordPress to system zarządzania treścią (CMS), który wspomaga osoby takie jak ja i Ty w budowie i prowadzeniu stron internetowych. To oprogramowanie, które dzięki swojej elastyczności (o wtyczkach i motywach jeszcze wspomnę) może być użyte na nieskończoną ilość sposobów.
Na jakiej licencji dostępny jest WordPress
WordPress jest dostępny na licencji GNU General Public License (GPL). GPL to licencja wolnego oprogramowania, która gwarantuje użytkownikom danego oprogramowania szereg kluczowych swobód, między innymi:
- Wolność uruchamiania: Użytkownicy mają prawo do uruchamiania WordPressa bez żadnych ograniczeń i jakichkolwiek kosztów, dzięki czemu mogą używać go na dowolnej liczbie stron internetowych, niezależnie od celów (komercyjnych lub niekomercyjnych).
- Wolność badania i modyfikacji: Użytkownicy mogą dowolnie badać kod źródłowy WordPressa oraz wprowadzać w nim zmiany, dostosowując go do własnych potrzeb. To pozwala na rozbudowę funkcjonalności i tworzenie indywidualnych rozwiązań.
- Wolność dystrybucji: Użytkownicy mają prawo do dystrybuowania zarówno oryginalnego oprogramowania, jak i jego zmodyfikowanych wersji. Dzięki temu można np. udostępniać własne wtyczki czy motywy innym użytkownikom WordPressa.
- Wolność dzielenia się zmianami: GPL zobowiązuje do udostępnienia zmodyfikowanego kodu na tej samej licencji, co oryginalne oprogramowanie. Dzięki temu społeczność WordPressa może wspólnie pracować nad ulepszaniem platformy, korzystając z cudzych osiągnięć i dzieląc się własnymi.
Licencja GNU GPL wpłynęła na rozwój ogromnej społeczności użytkowników i programistów, którzy współpracują w celu ulepszania WordPressa oraz tworzenia tysięcy darmowych wtyczek i motywów. Dzięki tej licencji, WordPress pozostaje otwartym, wolnym oprogramowaniem, które może być wykorzystywane i modyfikowane przez każdego, kto tego potrzebuje.
Początki WordPressa
WordPress z jakim dziś mamy do czynienia, to bardzo dojrzałe narzędzie, które zdominowało branżę związaną ze stronami internetowymi. Ale jak zawsze na starcie był skromnym skryptem przeznaczonym wyłącznie do blogowania.
Historia WordPressa zaczyna się w 2003 roku, kiedy to Matt Mullenweg i Mike Little zdecydowali się na stworzenie platformy blogowej na bazie poprzedniego projektu b2/cafelog.
b2/cafelog powstał w 2001 roku za sprawą francuskiego programisty Michela Valdrighi. Był to system zarządzania treścią, który umożliwiał użytkownikom tworzenie i publikowanie postów na blogu. W 2002 roku Michel Valdrighi zakończył prace nad projektem i zaczął działać w innej branży (życie). W tym momencie projekt został opuszczony i nie był już rozwijany, co umiejętnie wykorzystał Matt i Mike.
Właśnie wtedy Matt Mullenweg i Mike Little zdecydowali się na przejęcie projektu i kontynuowanie jego rozwoju, tworząc na jego bazie platformę blogową, dziś znamy pod nazwą WordPress. Wprowadzili oni szereg zmian i usprawnień, które z czasem przekształciły b2/cafelog w jedną z najpopularniejszych platform blogowych na świecie.
Warto mieć świadomość, że WordPress dziedziczy wiele cech i rozwiązań z projektu b2/cafelog, a historia b2/cafelog jest nierozerwalnie związana z historią WordPressa i jego późniejszym rozwojem. Gdyby nie ten skrypt WordPress by nie istniał.
Pierwsza wersja WordPressa została wydana 27 maja 2003 roku i była dostępna jako wolne oprogramowanie na licencji GNU General Public License (GPL).
W ciągu kilku lat WordPress stał się jednym z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na świecie, z setkami tysięcy aktywnych użytkowników i deweloperów. W 2005 roku wprowadzono pluginy i motywy, które pozwalały na łatwe rozszerzanie i modyfikowanie funkcjonalności WordPressa.
W 2007 roku WordPress stał się nie tylko popularnym narzędziem do blogowania, ale również platformą do tworzenia stron internetowych. W 2010 roku została wydana wersja 3.0, która wprowadziła szereg nowych funkcjonalności, takich jak menu nawigacyjne czy niestandardowe typy postów. I tak rok za rokiem WordPress stawał się coraz potężniejszy i przyciągał coraz większą rzeszę zwolenników niesłychanie dystansując swoich konkurentów.
Tak wyglądał interfejs WordPress na początku swojej drogi:
Popularność WordPressa
Wracając do początków, żaden z panów założycieli nawet nie przeczuwał jakie konsekwencje będzie miała ich decyzja o rozwoju b2/cafelog pod nazwą WordPress i jak mocno odbije się na kształcie dzisiejszego Internetu. To co się stało przerosło ich najśmielsze oczekiwania!
Dzięki temu, że WordPress bazował na b2/cafelog który jak wspomniałem został porzucony nowy projekt pod nazwą WordPress błyskawicznie zdobył popularność wśród społeczności b2/calfelog. W ślad za tym był lawinowo pobierany i instalowany przez kolejnych blogerów. WordPress bardzo szybko rozkochał w sobie ówczesną blogosferę.
W ślad za tym zaczęła rosnąć nie tylko społeczność użytkowników, ale także osób, które chciały pomóc w rozwoju technologicznym WordPressa. Z prostego narzędzia do prowadzenia bloga WordPress przekształcił się w niezwykle elastyczne środowisko dla stron o różnym, często skrajnie odmiennym od siebie charakterze.
Powstało zaplecze, które ostatecznie doprowadziło do tego, że dziś WordPress napędza ponad 43% stron internetowych! Dla porównania system zajmujący drugie miejsce w rankingu obsługuje zaledwie około 4%. Idąc dalej, gdy zerkniesz na dane dotyczące udziału w rynku systemów CMS, to WordPress ma tu jeszcze większą przewagę zagospodarowując ponad 63% rynku i znowu drugi CMS w rankingu ma raptem niecałe 6% udziału.
To wręcz niewiarygodne dane, które jednak czarno na białym pokazują, że WordPress, to system uwielbiany przez miliony. Pytanie tylko: za co?
Skalowalność i prostota dla każdego
WordPress stał się najpopularniejszym systemem do tworzenia stron internetowych dzięki swojej dostępności dla zwykłych użytkowników, a nie tylko dla geeków. To my zwykli ludzie, którzy chcą mieć kontrolę nad swoimi witrynami i nie chcą zatrudniać agencji lub freelancerów jesteśmy głównymi użytkownikami WordPressa i pomogliśmy mu stać się tym, czym jest dzisiaj.
Dzięki temu, że WordPress oferuje ponad 60 000 bezpłatnych wtyczek i ponad 10 000 bezpłatnych motywów w swoim repozytorium, użytkownicy mogą łatwo dodawać funkcjonalności i zmieniać wygląd swoich stron. To umożliwia im realizację praktycznie dowolnych pomysłów, a także rozwój swoich umiejętności i twórczych pasji.
Jeśli Kowalski jest w stanie wdrożyć w życie swój pomysł bez dyplomu informatyka i konieczności zatrudniania agencji czy freelancera, to natychmiast zrobi to Nowak, który widząc jak kolega świetnie sobie poradził także chce w ten sposób zaoszczędzić pieniądze i nauczyć się czegoś nowego, bardzo praktycznego. To prosty przykład, ale tak ten mechanizm działa. W ten sposób krok za krokiem WordPress stał się najpopularniejszym systemem do budowy stron na świecie.
WordPress i jego rodzaje zawartości
Standardowo po zainstalowaniu WordPressa zobaczysz dwa rodzaje treści. Są to Strony i Wpisy. Osoba początkująca może poczuć się nieco zagubiona, bo nie do końca jest jasne czemu każdy z tych rodzajów treści służy.
Strony traktuj jako statyczne treści takie jak strona główna, podstrona kontakt, podstrona oferta itp… Natomiast Wpisy jak miejsce do publikacji artykułów np. na swoim blogu, w dziale aktualności, w dziale poradnik itp…
To dwa bazowe rodzaje zawartości, ale w razie potrzeby możesz tworzyć własne, specyficzne i choć jest to zadanie już dla osób, które zaprzyjaźniły się z WordPressem, to warto wiedzieć, że nawet taka ingerencja nie wymaga od Ciebie znajomości programowania. Zerknij na poprzedni artykuł na temat wtyczki CubeWP.
WordPress i wtyczki
Wtyczki w WordPress to dodatkowe moduły programowe, które umożliwiają rozszerzenie funkcjonalności systemu CMS o dodatkowe elementy. Wtyczki pozwalają na łatwe dodawanie nowych funkcji do strony internetowej, takich jak formularze kontaktowe, galerie zdjęć, systemy zarządzania reklamami, ecommerce i wiele innych.
Wtyczki są dostępne zarówno w wersjach bezpłatnych jak i płatnych i można je pobrać z oficjalnego repozytorium WordPress lub z zewnętrznych źródeł.
Dzięki wtyczkom WordPress staje się bardziej elastyczny i dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkowników, którzy mogą wybrać i zainstalować tylko te dodatki których potrzebują. Wtyczki powinny być aktualizowane przez autorów (innych nie instaluj), aby zapewnić zgodność z najnowszymi wersjami WordPressa oraz poprawić błędy i podatności, co zapewnia bezpieczeństwo i stabilność strony internetowej.
Wtyczki w WordPress są jednym z głównych powodów, dla których ten system jest tak popularny, ponieważ umożliwiają łatwe rozszerzenie i dostosowanie funkcjonalności do indywidualnych potrzeb, bez konieczności pisania kodu.
WordPress, to w znaczącej mierze jego rozszerzenia. Sam rdzeń WP zapewnia podstawową funkcjonalność i stanowi bazę do dalszych działań. To trochę tak jakbyś wylał fundamenty pod swój nowy dom, postawił ściany, wstawił okna, drzwi i przykrył całość dachem. Mieszkać z niewygodami na upartego już się da, ale jest jeszcze sporo do zrobienia jak chodzi o wykończenia, aranżację wnętrz czy wyposażenie.
Pamiętaj o umiarze
Wyposażając swój dom pamiętaj o umiarze! Jeśli zbytnio zafascynuje Cię możliwość rozbudowy i wręcz nieograniczonego modelowania i doposażenia nowego domu o nazwie WordPress, to może się okazać, że w zacznie robić się w nim ciasno. Będziesz „potykał się o przedmioty”, a nawet zaczniesz je gubić. Zapanuje chaos połączony z problemami wydajności, co w konsekwencji nie będzie miało pozytywnego wpływu na rozwój Twojej strony internetowej, sklepu, bloga czy czegoś innego co uruchomiłeś. Minimalizm jest w cenie.
Wtyczki WordPress poszerzają możliwości WordPressa, ale jednocześnie dokładają mu pracy. Nie ma ograniczeń ilościowych, możesz zainstalować i aktywować tyle wtyczek ile chcesz, ale dobieraj je w sposób rozważny i ostrożny. Nie instaluj wszystkiego jak leci, ale każdą instalację rozważ i zastanów się czy na pewno jej potrzebujesz. Podstawowa zasada: Im mniej wtyczek tym lepiej dla Twojego WordPressa.
WordPress i motywy
Obok wtyczek, motyw to element WordPressa, który głównie decyduje o tym jak strona, blog czy sklep będzie wyglądać. Ale nie tylko. Często trafić można na motywy „wyspecjalizowane”, np. motyw dla serwisu ogłoszeń, który sam w sobie wnosi do WordPressa nie tylko określony schemat wizualny, ale także specyficzne funkcje. Przykład z poprzedniego artykułu: ClassifiedPRO.
Warto nadmienić, że dziś dobre motywy to niezwykle elastyczne narzędzia, które pozwalają kreować praktycznie dowolny wygląd, układ, kolorystykę, typografię, prawie wszystko.
W erze szablonów, czyli w początkowym okresie rozwoju WordPressa, szablon oferował niewielki zakres personalizacji. Teraz to co widzisz na stronach demonstracyjnych danego motywu, to jedynie przykład aranżacji, który zazwyczaj możesz dowolnie dostosować pod kątem własnych potrzeb.
Z motywami WordPress jest jednak podobnie jak z wtyczkami. Owszem, tu nie możesz mieć aktywnych wielu skórek jednocześnie, ale możesz mieć wiele nieaktywnych, co nie służy Twojej stronie. W swojej konfiguracji użyj jednego motywu aktywnego i jednego motywu domyślnego WordPress, który pozostaje nieaktywny. Resztę bezwzględnie usuń!
Dokładnie tak samo jak w przypadku wtyczek, motyw dobierz świadomie. Szukaj motywów dobrze napisanych, dobrze zoptymalizowanych, szybkich i rozwijanych. Kiepski motyw nie tylko będzie mocno Cię ograniczał, ale może powodować znaczący spadek wydajności. Twoja strona po prostu będzie bardziej narażona na problemy natury technicznej, a także na problemy związane z bezpieczeństwem.
Jakie motywy polecam?
Astra, Blocksy, Kadence, OceanWP lub GeneratePress. Każdy z tym motywów jest szczegółowo omówiony w ramach kursu WordPress.
WordPress i buildery stron
WordPress można w pewnym sensie nazwać kreatorem stron, zwłaszcza od wersji 5.0, kiedy to pojawił się nowy edytor blokowy Gutenberg całkowicie zmieniający metodologię pracy z treścią.
Jednak w ostatnich latach powstały wtyczki, które wzbogacają WordPressa o niesamowite możliwości przekształcające go w rasowego kreatora stron, gdzie atrakcyjna aranżacja treści to przysłowiowa bułka z masłem.
Elementor
Kolejny ulubieniec milionów. Wtyczka WordPress dostępna w dwóch wersjach. Wersja bezpłatna pozwala na aranżowanie treści stron lub wpisów, a wersja płatna dodatkowo przynosi potężny builder motywu, kreator popupów, dynamiczne tagi i więcej.
Divi
Divi to w zasadzie motyw WordPress i builder w jednym. To kolejne niezwykle popularne narzędzie do wygodnego kreowania wizualnej części naszej witryny i zarządzania jej treścią. Divi jest jednak dostępne tylko w wersji płatnej, co oznacza, że nie znajdziesz tego rozwiązanie jak np. Elementora w repozytorium WordPressa. Niemniej jest to narzędzie godne uwagi.
Poza wymienionymi dwoma topowymi builderami stron WordPress, jest ich znacznie więcej, np. Beaver Builder, Bricks, Breakdance, Zion Builder, WPBackery, Thrive Architect, SiteOrigin Page Builder i kilka innych. To tylko pokazuje jaką moc daje Ci WordPress na polu dostosowania i doboru narzędzi, z którymi jest Ci po drodze.
Czy korzystać z builderów?
Aktualnie obserwuje się trend spowolnienia popularności tego typu rozwiązań, a to za sprawą wbudowanego w WordPressa edytora Gutenberg i nowej funkcji o nazwie Full Sile Editing jaka pojawiła się produkcyjnie wraz z WordPressem 6.2. Gutenberg w ciagu ostatnich kilku lat na tyle mocno się rozwinął, że coraz więcej osób decyduje się na pracę z nim bez instalacji jakiegokolwiek kreatora. Ten trend z pewnością się utrzyma.
Osobiście dziś bardziej preferuję pracę z Gutenbergiem. Owszem w wielu sytuacjach Elementor wciąż jest wygodniejszy i daje większe możliwości, ale ten dystans systematycznie się zmniejsza. Zaletą stron stworzonych w oparciu o Gutenberga jak ta na której właśnie jesteś, to lepsza wydajność zbudowanych stron.
WordPress jak się go nauczyć
Na WordPressie każdego dnia powstają setki, a nawet tysiące stron internetowych, ale także każdego dnia setki z nich traci swoich opiekunów i idą w niebyt. Nie dlatego, że autor zszedł na skutek przytłaczającej popularności swojego projektu, ale dlatego że uruchomiona strona nie realizuje pokładanych w niej nadziei, albo okazuje się w pewnych obszarach zbyt trudna do ujarzmienia. I tu wychodzi brak znajomości narzędzi środowiska WordPress.
Ogromna ilość osób sądzi, że WordPress zrobi wszystko za nich. Wystarczy go zainstalować, obejrzeć kilka filmów na YT i będzie się działo. W rzeczywistości tak kolorowo nie jest, a więc jeśli na początku swojej przygody nie poznasz dobrze możliwości i technik pracy z WordPresesem tylko rzucisz się na głęboką wodę, szanse bolesnego utonięcia dramatycznie rosną. Nie dopuść do tego!
Dla takich osób jak Ty, czyli rządnych wiedzy i pełnych zapału, uruchomiłem właśnie tę stronę, gdzie znajdziesz pokaźną ilość uporządkowanych materiałów edukacyjnych na temat WordPressa, wtyczek, motywów i części jego popularnego ekosystemu – całość jest nie do ogarnięcia dla człowieka :)
Dołącz do kursu WordPress dla Początkujących, aby uniknąć losu wielu optymistów, którzy po kilku miesiącach złożyli broń twierdząc, że “to nie działa“.
Podsumowanie
WordPress to CMS, który może dać Ci więcej niż się spodziewasz. Wśród moich kursantów tu i na PoznajWP są tacy, którzy zaczynając swoją przygodę nie sądzili, że uda im się opanować to środowisko na tyle dobrze, że w krótkim czasie zaczną tworzyć strony internetowe także dla swoich Klientów. To możliwe i zależy wyłącznie od Twojego nastawienia. Zerknij na poniższą rozmowę z Sebastianem, jednym z kursantów:
WordPress pozwala Ci kontrolować każdy aspekt funkcjonowania Twojej strony w Internecie. Masz całkowity wpływ na jej wygląd (motywy) i funkcjonalność (wtyczki). Jesteś całkowicie niezależny i w przeważającej mierze także samowystarczalny. Dodasz użytkowników strony gdy będzie taka potrzeba, określisz ich prawa, dodasz własne rodzaje zawartości dzięki czemu możesz tworzyć niestandardowe projekty i wiele więcej.
WordPress to kopalnia możliwości, która jak się wydaj ma niewyczerpane zasoby ????