WordPress 6.2 – w końcu FSE w wersji produkcyjnej!

Cześć! Mam nadzieję, że jesteś gotowy na emocjonującą podróż po najnowszej wersji WordPressa, oznaczonej numerem 6.2. W dzisiejszym artykule krótko omówię Full Site Editing (FSE) oraz zmiany w interfejsie edytora Gutenberg. Jesteś ciekawy, co przygotowali twórcy WordPressa? Zaczynamy!

WordPress 6.2 – nowości

Czy zdajesz sobie sprawę, że już od dawna nie mieliśmy tak rewolucyjnych zmian w WordPressie? WordPress 6.2 to wersja, która przynosi wiele nowości, a jednocześnie ułatwia życie zarówno początkującym, jak i doświadczonym użytkownikom. Przyjrzyjmy się tym innowacjom!

Film

Przede wszystkim zachęcam Cię do obejrzenia filmu jaki przygotowałem na kanale YT. To szybki rzut oka na to co najbardziej przypadło mi do gustu ?

Full Site Editing (FSE)

Co to jest FSE?

Full Site Editing, czyli edycja całego serwisu, to funkcja, która pozwala na zarządzanie i edycję każdego elementu strony przy użyciu edytora bloków Gutenberg. Wcześniej mogliśmy edytować jedynie treść postów i stron, ale teraz możemy zmieniać również nagłówki, stopki oraz inne elementy witryny. Wszystko to bez konieczności korzystania z kodu czy instalowania dodatkowych wtyczek!

Jak działa FSE?

FSE opiera się na blokach, które możemy dowolnie łączyć i konfigurować. Aby zacząć pracę z FSE, wystarczy w panelu WP przejść kolejno do Wygląd > Edytor. Dzięki temu uzyskamy pełną kontrolę nad każdym elementem naszej witryny. To po prostu Gutenberg, którego podejrzewam znasz już od dawna ?

Korzyści płynące z FSE

  • Większa elastyczność i kontrola nad stroną
  • Łatwość w tworzeniu spersonalizowanych szablonów
  • Mniejsza zależność od wtyczek i motywów
  • Intuicyjne środowisko pracy, dostępne dla każdego, niezależnie od doświadczenia

Obejrzyj film jaki wstawiłem powyżej żeby lepiej poczuć to jak funkcjonuje FSE.

Zmiany w interfejsie edytora Gutenberg

Ulepszony panel narzędzi

Twórcy WordPressa postawili na jeszcze większą intuicyjność. Panel narzędzi został ulepszony, dzięki czemu mamy łatwiejszy dostęp do najważniejszych funkcji, takich jak formatowanie tekstu, zarządzanie blokami czy personalizacja elementów. Niektóre sekcje zostały przeniesione w inne miejsce, a część standardowych bloków Gutenberga dorobiło się podziału na ustawienia bloku i jego ostylowanie.

Biblioteka mediów pod ręką

Biblioteka mediów została dodana jako zakładka tuż obok listy wszystkich bloków, co więcej jest tam nie tylko ona, ale także dostęp do ogromnej bazy zdjęć Openverse!

Optymalizacja wydajności

Edytor Gutenberg w wersji 6.2 został zoptymalizowany, aby działać jeszcze sprawniej. Zarówno wczytywanie edytora, jak i proces edycji strony są teraz szybsze, co przekłada się na komfort pracy i oszczędność czasu.

Praca z szablonami

Dostępne szablony

WordPress 6.2 oferuje pewien wybór szablonów, które możemy wykorzystać jako punkt wyjścia do tworzenia własnych, unikatowych stron. Wybierając szablon, zyskujemy gotową strukturę, którą możemy dostosować do swoich potrzeb.

Tworzenie własnych szablonów

Dzięki FSE tworzenie własnych szablonów jest prostsze niż kiedykolwiek. Możemy budować strony od zera, korzystając z dostępnych bloków, a następnie zapisać nasz projekt jako szablon, który można wykorzystać w przyszłości. Fantastyczne, prawda?

Kontrola projektowania strony

Zarządzanie kolorami

W WordPress 6.2 mamy jeszcze większą kontrolę nad kolorystyką naszej strony. Możemy wybierać spośród szerokiej palety kolorów, a także definiować własne, które będą idealnie pasować do naszego wizerunku. Znasz to zapewne z klasycznych motywów i ich sekcji Dostosuj.

Personalizacja czcionek

Podobnie jak z globalnymi paletami kolorów możesz też dostosować czcionki. Czcionki odgrywają kluczową rolę w tworzeniu estetyki strony. Dzięki WordPress 6.2 możemy teraz wybrać spośród setek czcionek, zarówno popularnych, jak i mniej znanych, a także kontrolować ich rozmiar, styl i odstępy.

Bezpieczeństwo i aktualizacje

WordPress 6.2 wprowadza również usprawnienia pod kątem bezpieczeństwa. Zadbano o szybsze i bardziej stabilne aktualizacje, które minimalizują ryzyko ewentualnych problemów. Bezpieczeństwo to przecież priorytet każdej strony!

Wsparcie dla deweloperów

Nowa wersja WordPressa to również wiele udogodnień dla deweloperów. Zmiany w API i dodatkowe narzędzia pozwalają na tworzenie jeszcze bardziej zaawansowanych i funkcjonalnych rozwiązań, co przekłada się na większe możliwości dla nas i naszych stron.

Migracja z poprzednich wersji WordPress

Czy zastanawiasz się, jak przebiegnie proces migracji do WordPress 6.2? Dobre wieści! Twórcy zadbali o to, aby przejście z poprzednich wersji było jak najmniej problematyczne. Oczywiście, warto zawsze zrobić kopię zapasową strony przed przystąpieniem do migracji, ale możemy być spokojni o zachowanie wszystkich danych i funkcji.

Czy warto przesiąść się na WordPress 6.2?

Oczywiście! Zdecydowanie warto zainwestować czas i energię w aktualizację do najnowszej wersji WordPressa. Wszystkie te innowacje i udogodnienia sprawią, że zarządzanie naszą stroną będzie jeszcze przyjemniejsze, a efekty naszej pracy będą jeszcze lepsze.

Zakończenie

Mam nadzieję, że teraz jesteście tak podekscytowani WordPress 6.2, jak ja! Ta wersja to prawdziwy przełom, który otwiera przed nami wiele nowych możliwości. Dzięki FSE, zmianom w interfejsie edytora Gutenberg i wielu innym ulepszeniom, nasze strony będą jeszcze bardziej atrakcyjne i funkcjonalne ?

Oczywiście gdy tylko wersja 6.2 zostanie oficjalnie wydana możesz spodziewać się nowego bloku tematycznego w ramach Kursu WordPress w ramach którego nauczę Cię jak budować stronę korzystając z nowości jaką jest FSE!

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1306 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej