WordPress 6.3 – gorąca wersja

WordPress 6.3 ma pojawić się jeszcze dziś czyli 8 sierpnia 2023 roku, a przyniesie wiele ciekawych nowości choć głównie w obszarze edytora FSE czego można się było spodziewać.

Edytor FSE produkcyjnie pojawił się w wersji 6.2 WordPressa choć w wersji beta można było z nim eksperymentować w zasadzie nawet już od wersji 5.9. Wciąż jednak dla większości użytkowników WP jest to narzędzie mało znane i tajemnicze.

Ta mała popularność wynika głównie z faktu, że edytor FSE do tego aby móc z niego korzystać potrzebuje odpowiedniego motywu. Taki motyw nazywany jest motywem blokowym. Oznacza to, że przeważająca część użytkowników WP, którzy korzystają z klasycznych motywów nie ma nawet pojęcia o istnieniu FSE, ponieważ nie mają tego edytora w swoim kokpicie WordPressa.

Wystarczy jednak zainteresować się motywami blokowymi, wybrać którykolwiek z nich aby móc przetestować jakie możliwości daje nowy edytor FSE bazujący na Gutenbergu.

Widok repozytorium motywów WordPress zawężone do motywów blokowych

Nowości w WordPress 6.3

Gdy uruchomisz edytor FSE, a znasz jego możliwości z wersji WP 6.2 od razu zauważysz różnicę.

6.2

FSE w WordPress 6.2

6.3

FSE w WordPress 6.3

Jak widzisz boczny panel edytora FSE został wzbogacony i kilka sekcji takich jak:

  1. Nawigacja – od teraz możemy wygodnie zarządzać nawigacjami w ramach naszego WP z tego poziomu, jest to znaczące ułatwienie i usprawnienie pracy
  2. Style – szybkie przejście do globalnego ostylowania strony i poszczególnych bloków Gutenberga
  3. Strony – nie musisz już wracać do kokpitu aby wejść w tryb edycji strony, dodać nową lub ją usunąć. Te operacje wykonasz teraz szybko z poziomu panelu FSE
  4. Szablony – coś co już było
  5. Wzorce – wzgląd do wzorców oferowanych przez sam motyw jak również możliwość tworzenia własnych w tym także wzorców wielokrotnego użycia, dawniej bloki wielokrotnego użycia.

Te usprawnienia w znaczący sposób wpływają na ergonomię pracy przybliżając mnie do opracowania produkcyjnej strony w oparciu o motyw blokowy i FSE. Do tej pory bawiłem się i eksperymentowałem, ale teraz czuję że lada moment zrobię kolejny krok ?

Paleta poleceń

Chwila pracy z tym narzędziem i widzę, że to kolejna praktyczna funkcjonalność jaka zawitała w WordPressie 6.3. Polega ona na tym, że będąc w trybie edycji strony Full Sile czy standardowo w trybie edycji samej treści strony lub wpisu, błyskawicznie można wywołać rozmaite komendy i przejść do różnych obszarów WordPressa.

Aby wywołać paletę poleceń użyj w trakcie pracy z edytorem skrótu klawiszowego Ctrl+K lub Command+K. Potrzeba czasu żeby utrwalić sobie istnienie tego narzędzia, ale gdy to się już uda, nieźle optymalizuje pracę.

Dwa bloki

WordPress 6.3 to także dwa nowe bloki w Gutenbergu, a także usprawnienia części istniejących np. bloku Okładka.

Blok Przypisy

Od teraz możesz tworzyć przypisy w swoich publikacjach bez konieczności instalowania dodatkowych rozszerzeń. Wystarczy, że użyjesz bloku “Przypisy”.

Widok bloku Przypisy w edytorze Gutenberg

Blok Szczegóły

Kolejny nowy blok to “Szczegóły”. Blok działa tak samo jak działają akordeony znane z innych bloków czy innych edytorów jak Elementor. Wprowadzasz nagłówek a poniżej aranżujesz jego treść. Następnie gdy ktoś trafia na stronę widzi sam nagłówek, ale po kliknięciu na nim odsłania się dodatkowa zawartość.

Szybkość

Nowy WordPress to także 170 poprawek związanych z wydajnością. Jak wiadomo WordPress nie należy do demonów prędkości, a do tego jest mocno zasobożerny, co przy wielu projektach oznacza konieczność uruchomienia go w odpowiednio wydajnym środowisku jak hosting WordPress.

Poprawki naniesione w 6.3 mają przyspieszyć działanie głównego silnika WP o około 20%. To świetna wiadomość, ponieważ każdy taki krok sprawia, że nasze strony zaczynają działać szybciej, a to ważna informacja dla każdego świadomego użytkownika WordPress :)

Podsumowanie

Nowy WordPress 6.3 to głównie dalszy rozwój edytora FSE, który z czasem stanie się dominującym edytorem z jakim będzie pracowała większość użytkowników tego CMS-a. Przynajmniej tak prognozuję ;) Wciąż zastanawiam się jaki będzie to miało wpływ na rynek edytorów dla WordPressa takich jak Elementor, Breakdance, Bricks i innych. W jakim kierunku Twórcy tych edytorów pójdą żeby utrzymać przewagę nad środowiskiem edytora FSE? Na razie widzę jedynie kurczący się dystans i jeśli ta tendencja się utrzyma za kilka lat zasadność istnienia takich narzędzi jak Elementor może okazać się mocno wątpliwa. Chyba, że Elementor czymś zaskoczy.

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1306 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej