Instalacja WordPressa nie jest skomplikowanym zadaniem. Można ją przeprowadzić na wiele różnych sposobów. W tym artykule pokażę Ci jak zainstalować WordPressa manualnie, a także jak zrobić to w sposób zautomatyzowany.
WordPress i jego środowisko
Zacznijmy od tego, że WordPress, to aplikacja, którą tak jak każdą inną, a przynajmniej większość, trzeba zainstalować. Do tego potrzebujesz plików tego CMS-a, o czym za chwilę, oraz odpowiedniego środowiska serwerowego. Zerknij też artykuł: „Co jest potrzebne do uruchomienia strony WordPress„.
Minimalne wymagania WordPressa to:
- PHP w wersji 7.4 lub wyższej
- Baza danych MySQL w wersji 5.7+ lub MariaDB przynajmniej w wersji 10.3 lub wyższej
- Protokół HTTPS, czyli zainstalowany i aktywny certyfikat SSL
Jeśli Twój hosting spełnia powyższe wymogi, możesz śmiało przystąpić do działania.
WordPress Instalacja Manualna
Ten rodzaj instalacji jest już coraz rzadziej praktykowany, a to za sprawą dostępnych na kontach hostingowych autoinstalatorów. Niemniej wciąż zdarzają się sytuacje kiedy ręczna instalacja okazuje się niezbędną lub bardziej optymalną ścieżką osiągnięcia celu, chociażby w kontekście bezpieczeństwa. Niektóre autoinstalatory wciąż nie radzą sobie na tym polu najlepiej.
Krok 1 – pobierz WordPressa
Pliki WordPressa pobierzesz bezpośrednio z jego oficjalnej strony pod adresem: https://pl.wordpress.org/download/
Nigdy nie pobieraj WordPressa z innej strony! WordPress to otwarty projekt, w którego kod każdy może zajrzeć i ingerować. Pobierając go z niewiadomego źródła narażasz się na niebezpieczeństwo.
Krok 2 – Prześlij pobrany plik na swoje konto hostingowe
Możesz to zrobić na kilka sposobów, co uzależnione jest od konta hostingowego jakim dysponujesz. U niektórych dostawców konto hostingowe wyposażone jest w managera plików, co pozwala zarządzać nimi z poziomu przeglądarki internetowej. To najwygodniejsza forma, ponieważ możesz błyskawicznie przesłać pobrane archiwum do głównego katalogu domeny, a następnie z poziomu managera plików równie szybko je wypakować.
Pojawi się folder o nazwie „wordpress”.
Jeśli wypakowywałeś pliki będąc w głównym folderze strony, czyli w folderze do którego bezpośrednio odwołuje się Twoja domena, wejdź do folderu „wordpress” i wszystko co się w nim znajduje przenieś o piętro wyżej, tak aby znajdowały się bezpośrednio w folderze domeny.
Jeśli tego nie zrobisz wówczas po zainstalowaniu Twoja strona będzie działała pod adresem twojadomena/wordpress/ zamiast po prostu pod adresem twojadomena.
Folder „wordpress” oraz plik z przesłanym wcześniej archiwum (oba zaznaczyłem powyżej na zrzucie) możesz teraz śmiało usunąć. Nie będą nam już do niczego potrzebne. Dbaj o porządek na swoim koncie hostingowym od samego początku.
Krok 3 – Utwórz bazę danych
Jak już wspomniałem na wstępie, WordPress do poprawnego działania potrzebuje serwera baz danych MySQL/MariaDB. Jednak instalując go manualnie taka baza nie zostanie utworzona automatycznie. Musisz to zrobić ręcznie przed przejściem do kolejnych etapów.
Odszukaj na swoim koncie hostingowym miejsce gdzie możesz zarządzać bazami danych. Wejdź tam i dodaj nową bazę. Zazwyczaj w procesie tworzenia bazy będziesz poproszony o podanie nazwy użytkownika bazy i jego hasła. Ten użytkownik zostanie w ten sposób utworzony, a jego dane będą Ci potrzebne do przeprowadzenia instalacji. Zapisz je więc na chwilę.
Formularz dodawania nowej bazy na konie hostingowym może wyglądać w taki sposób.
Zwróć uwagę na nazwę bazy danych, użytkownika i jego hasło. Nie używaj prostych słownikowych nazw. Użyj kombinacji liter, cyfr czy znaków specjalnych w każdym z elementów. Tych danych potem nie będziesz musiał pamiętać, a im bardziej złożone tym bezpieczniej dla Twojej przyszłej strony.
Dodatkowo jeśli będziesz miał opcję pozwalającą na zdecydowanie o tym czy połączenia z bazą mogą być wykonywane tylko z lokalnego serwera sugeruję zaznaczyć tę opcję. W razie potrzeby w przyszłości możesz to zmienić, ale na tym etapie lepiej żeby nie pozwalać na komunikowanie się z bazą z zewnątrz.
Zapamięta nazwę bazy i dane użytkownika (potrzebne tylko do instalacji WordPressa) i utwórz bazę.
Krok 3 – Upewnij się czy certyfikat SSL działa
To oczywiście możesz sprawdzić wcześniej. Dobrze jest jednak aby certyfikat SSL funkcjonował poprawnie przed uruchomieniem instalacji. Pozwoli Ci to potem uniknąć dodatkowych działań związanych z jego konfiguracją na stronie.
Jak to zweryfikować? Po prostu uruchom adres swojej strony na protokole HTTPS czyli użyj adresu w postaci https://twojadomena…
Jeśli pod tak wpisanym adresem poprawnie pojawi się strona inicjująca instalatora, bez żadnych komunikatów ostrzeżeń związanych z bezpieczeństwem, certyfikat działa poprawnie. Jeśli pojawią się komunikaty informujące o tym że połączenie jest niebezpieczne skontaktuj się z dostawcą hostingu i poproś go o pomoc w poprawnym zainstalowaniu certyfikatu, a potem wróć do naszej instrukcji.
Krok 4 – Instalator
Po wpisaniu swojego adresu w postaci https://twojadomena… powinien uruchomić się instalator WordPressa. Strona jaką zobaczysz będzie wyglądała mniej więcej tak:
Jak widzisz masz tu zestawienie danych jakich potrzebujesz do przeprowadzenia instalacji. Jeśli zastanawiasz się czym jest prefix nazw tabel bazy danych, to spokojnie. Prefix określisz wedle własnych preferencji w kolejnym kroku, dojdziemy do tego. Teraz kliknij po prostu w przycisk „Zaczynajmy!”
Wprowadź dane bazy
Na tym etapie zostaniesz poproszony o wypełnienie formularza danymi dotyczącymi utworzonej wcześniej bazy danych.
- Nazwa bazy danych
- Nazwa użytkownika
- Hasło
- Adres serwera bazy danych
- Prefiks tabel
Dane bazy i użytkownika znasz więc wprowadzasz. Z kolei w polu adresu serwera bazy danych trzeba wpisać adres pod jakim serwer MySQL/MariaDB jest dostępny. Może to być serwer lokalny, wtedy wpisujesz ’localhost’ lub serwer zdalny i wówczas musisz znać jego adres. Jeśli w trakcie tworzenia bazy danych ta informacja się nie pojawiła i nie masz jej w panelu konta hostingowego, podpytaj dostawcy usługi o ten adres.
W polu „Prefix tabel” domyślną wartością będzie „wp_”, sugeruję Ci zmienić ją na cokolwiek innego. Może to być losowy ciąg znaków, np: „afdr_”. To kolejny element podnoszący bezpieczeństwo Twojej strony.
Gdy wszystko jest wprowadzone przechodzimy do kolejnego kroku klikając w przycisk „Wyślij”. Jeśli nie popełnisz żadnej literówki, instalator przetestuje połączenie i gdy połączy się z bazą danych zobaczysz następujący komunikat:
Wszystko jest OK, możemy przejść dalej klikając w przycisk „Uruchom instalację”.
Wprowadź dane administratora
Na tym etapie zostaniesz poproszony o wprowadzenie danych głównego użytkownika strony z pełnymi prawami administratora.
Jest tu także pole pozwalające wpisać nazwę Strony. Możesz wpisać docelową nazwę lub roboczą. Nie ma to znaczenia, ponieważ potem bez problemu będziesz mógł ją zmienić. W tym kroku najważniejsze są pozostałe dane.
Nie używaj nazwy użytkownika ‘admin’! To naraża Cię na potencjalne włamanie, gdy do tego hasło wprowadzisz zbyt proste. Wszelkie automaty, które będą próbowały się logować na Twoją stronę po to aby narobić Ci szkód w pierwszej kolejności będą używały właśnie tej nazwy użytkownika. Wprowadź swoje imię, jakąkolwiek inną nazwę a najlepiej losowy ciąg znaków.
Hasło WordPress zaproponuje z automatu i sugeruję Ci to hasło pozostawić. Skopiuj je i zapisz w bezpiecznym miejscu.
Wpisz działający adres email, na który WordPress będzie wysyłał rozmaite powiadomienia, a na koniec warto zaznaczyć jeszcze opcję poproszenia wyszukiwarek o nieindeksowanie strony. Dlaczego? Strona dopiero powstaje, a więc na początku będziesz eksperymentować, będziesz dobierał motyw, wtyczki, wprowadzał treści. Nie ma najmniejszego sensu, żeby stronę w takiej postaci zindeksowało Google lub inne wyszukiwarki. Jeśli zaznaczysz tę opcję, to nawet gdy roboty Google na stronę trafią, to otrzymają konkretną informację o tym, że strona nie powinna się znaleźć w wynikach wyszukiwania.
Gdy strona będzie gotowa wówczas będziesz mógł w ustawieniach WordPressa tę opcje wyłączyć zezwalając tym samym na indeksowanie.
I to w zasadzie koniec. Kliknij na przycisk „Zainstaluj WordPressa” aby po chwili zobaczyć komunikat potwierdzający poprawną instalację:
Zaloguj się do Panelu WordPress
Kliknij w przycisk zaloguj i przetestuj czy wszystko faktycznie działa poprawnie. Zostaniesz przekierowany na stronę logowania, gdzie wprowadzasz dane administratora, które przed chwilą definiowałeś.
Jeśli instalacja WordPress przebiegła bez zastrzeżeń, a Ty wprowadzisz poprawne dane użytkownika z prawami administratora, powinieneś zalogować się do panelu administracyjnego. W razie potrzeby pamiętaj, że stronę logowania możesz wywołać w każdej chwili wpisując w oknie przeglądarki adres w postaci mojadomena/wp-admin/
Po poprawnym zalogowaniu ujrzysz panel zarządzania swoją stroną w pełnej okazałości. Dalej pozostaje dopieszczenie konfiguracji, zainstalowanie motywu, wtyczek i wprowadzenie treści.
Jak zainstalować WordPressa automatycznie
Skoro wiesz już jak zainstalować WordPress manualnie widzisz, że jest w tym procesie kilka kroków do pokonania. Nie jest to specjalnie skomplikowane, ani nadmiernie czasochłonne, ale można całość w znacznym stopniu odchudzić :) Zajrzyj do jednej z blisko 200 lekcji kursu WordPress na której pokazuję krok po kroku jak zainstalować WordPressa na hostingu DiDHost w sposób zautomatyzowany:
Sprawdź czy na Twoim koncie hostingowym jest dostępny autoinstalator. Jeśli tak to Instalacja WordPress może sprowadzić się dosłownie do kliku kliknięć.
Wciąż wśród niektórych środowisk skupionych wokół WordPressa panuje przekonanie, że uruchomienie WordPressa auto instalatorem, to zło. Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach to nieaktualny stereotyp. Owszem jeśli użyjesz hostingu, na którym od dawna nikt niczego nie aktualizował na tym polu to można się przyczepić, ale nie ma to miejsca na usługach hostingowych faktycznie ukierunkowanych na WordPressa. Na hostingu DiDHost nie tylko instalacja jest przeprowadzana z zachowaniem dobrych standardów bezpieczeństwa, ale dodatkowo są wdrażane środki bezpieczeństwa, których proste autoinstalatory nie zapewniają. Nie zapewni tego także instalacja manualna.
Zaloguj się i przejdź do zakładki WordPress, a następnie kliknij w przycisk „Zainstaluj”.
Pojawi się okienko, gdzie znajdziesz wszystko co konieczne do przeprowadzenia pełnej instalacji jednym kliknięciem.
W tym wypadku masz jednak nieco więcej możliwości. Zwróć uwagę, na ciekawy element o nazwie Zestaw wtyczek / motywów. W tym miejscu możesz wybrać z listy gotowe zestawy pod określone potrzeby. Jeśli np. uruchamiasz bloga, możesz wybrać instalację nastawioną własnie na taką aktywność, jeśli myślisz o sklepie wybierasz zestaw ecommerce co spowoduje, że zostaną zainstalowane niezbędne i pomocne w prowadzeniu sklepu dodatki. To ogromna oszczędność czasu.
Reszta danych bardzo podobna, czyli nazwa użytkownika, jego hasło i email, a pod formularzem zwinięte dodatkowe opcje dotyczące bazy danych MySQL i automatycznych aktualizacji. Domyślnie są ukryte ponieważ w większości przypadków ustawienia domyślne są wystarczające. Modyfikujesz je wyłącznie wówczas, gdy jest realnie taka potrzeba.
Klikasz w przycisk „Zainstaluj” i zostawiasz cały proces usłudze hostingowej. Aplikacja pobierze najnowszego WordPressa, wypakuje jego pliki w odpowiednim miejscu, utworzy bazę danych i przeprowadzi instalację oraz podstawową konfigurację.
Gdy proces dobiegnie końca zobaczysz informację na temat instalacji, a także dostęp do szeregu narzędzi wspomagających zarządzanie stroną.
Z tego poziomu możesz automatycznie zalogować się do panelu strony, możesz zarządzać motywami i wtyczkami, możesz jednym kliknięciem wprowadzić szereg dodatkowych środków bezpieczeństwa, przeprowadzić aktualizacje w tym także aktualizacje inteligentne i wiele więcej. W tym wypadku to nie tylko instalator, ale także centrum dowodzenia instalacją WordPressa.
Podsumowanie
Poznałeś dwie podstawowe drogi, gdzie instalacja WordPress przebiega w zgoła odmienny sposób, ale prowadzi do tego samego celu.
Jeśli na swoim koncie hostingowym masz autoinstalatora, to z pewnością będzie to najkrótsza droga, ale zwróć uwagę żeby nie tworzył użytkownika o nazwie admin czy prefiksu tabel wp_. To drobiazgi na które wielu początkujących nie zwraca uwagi, a które mogą mieć wpływ na poziom bezpieczeństwa przyszłej strony.
W zależności od wybranej ścieżki i Twojego doświadczenia instalacja WordPress zajmie Ci od minuty do kilkunastu minut. To jednak dopiero początek Twojej przygody z WordPressem. Zapraszam Cię więc do lektury kolejnych artykułów.