CubeWP – dynamiczne strony WordPress

Mamy kolejnego gracza na runku wtyczek WordPress do budowy dynamicznych stron. Mowa o CubeWP. Wtyczka może okazać się ciekawą alternatywą dla takich weteranów jak chociażby jetEngine.

W tekście

Przede wszystkim jej wersja podstawowa dostępna jest w bezpłatnym repozytorium WordPress. Oznacza to, że wszystkie fundamentalne funkcje dodatku masz całkowicie za darmo, a jedynie w sytuacji gdy pojawi się potrzeba budowy zaawansowanych serwisów sięgasz po dodatki PRO.

Zrzut ekranu z repozytorium WordPress dla wtyczki CubeWP

Wspomniałem o zaawansowanych serwisach, co to oznacza? Możesz tworzyć rozbudowane serwisy takie jak: systemy ogłoszeniowe, sprzedaż czy wynajem aut, katalogi produktów, witryny członkowskie i znacznie, znacznie więcej.

Na CubeWP bazuje jeden z ciekawszych motywów ogłoszeniowych ClassifiedPRO. Klikając po stronie demo z pewnością sam zauważysz jaką moc oferuje CubeWP. Motyw to jedynie nakładka graficzna, natomiast za wszystkie funkcjonalności serwisu odpowiada CubeWP.

Przykład strony bazującej na frameworku CubeWP

A poniżej widok działu z ogłoszeniami dotyczącymi aut:

Przykład podstrony z listingiem aut do sprzedaży.

CubeWP – co oferuje w standardzie?

W wersji bezpłatnej wtyczka pozwala na:

 • Tworzenie własnych rodzajów treści, np. portfolio, katalog produktów… cokolwiek zechcesz
 • Tworzenie własnych taksonomii, czyli np. specyficznych, niezależnych kategorii dla określonego rodzaju zawartości.
 • Dodawanie własnych niestandardowych pól dla wszystkich rodzajów zawartości, taksonomii a także ról użytkowników.
W panelu administracyjnym WordPress przechodząc do kokpitu wtyczki widać strukturę danych dynamicznych w CubeWP

Dodajemy własny rodzaj zawartości

Załóżmy że z pomocą wtyczki WPCube szybko dodamy nowy rodzaj zawartości do naszej witryny WordPress, który nazwiemy portfolio. Wystarczy, że klikniesz w kafel CUSTOM POST TYPES, który widać na obrazku umieszczonym powyżej.

Następnie dodajesz nowy rodzaj zawartości i wprowadzasz w formularzu informacje na jego temat:

Formularz dodawania nowego rodzaju treści

Pod powyższym formularzem możesz wprowadzać również dodatkowe konfiguracje, ale nawet jeśli pozostawisz je z domyślnymi parametrami, to kliknij w przycisk Save (Zapisz) a w menu WordPressa zobaczysz nowy byt :)

Lista wpisów nowego rodzaju treści

Szybkie dodanie własnego rodzaju treści wtyczką CubeWP na filmie:

Wtyczkę możesz wzbogacić o dodatki PRO, które pozwolą Ci na:

 • Tworzenie zaawansowanego frontendu z builderem wyszukiwarek, builderem formularzy dodawania wpisów (np. ogłoszeń itp), bulderem pozwalającym na stworzenie panelu użytkownika, profilu użytkownika i więcej.
 • Możliwość tworzenia serwisów o charakterze członkowskim, gdzie określisz co chcesz sprzedawać i w jakich cenach. Całość zintegrujesz chociażby z płatnościami WooCommerce, co oznacza także polskie bramki płatności :)
 • Możesz zbudować system prywatnej komunikacji pomiędzy użytkownikami Twojego serwisu.
 • Możesz dać użytkownikom serwisu możliwość komentowania, oceniania i recenzowania
 • Istnieje także rozszerzenie wzbogacające CubeWP o możliwość sprzedaży np. reklam czy różnego rodzaju wyróżnień wpisów. Może to być model płatności za kliknięcie czy płatności za dzień itp…
 • W momencie gdy piszę ten tekst w przygotowaniu jest moduł rezerwacji, co oznacza że z pomocą CubeWP stworzysz serwis umożliwiający rezerwacje konsultacji, wizyt, wynajmu, itp.

CubeWP i Elementor

CubeWP bez problemu współpracuje z Elementorem. W tym wypadku integracja obu rozwiązań jest na wysokim poziomie.

Jeśli korzystasz z Elementora, to prawdopodobnie wiesz, że w przypadku bezpłatnej wersji w standardzie nie ma obsługi dynamicznych tagów.

Widok dynamicznych tagów w darmowym Elementarze dla widgetu obrazka.

Wystarczy jednak, że zainstalujesz CubeWP i okaże się, że nawet w wersji bezpłatnej Elementora śmiało możesz wykorzystać dynamiczne dane :)

Widok dynamicznych tagów w darmowym Elementarze dla widgetu obrazka z zainstalowaną wtyczką CubeWP.

Lifetime

Dziś gdy zerkałem na AppSumo widziałem, że CubeWP ze swoimi dodatkami PRO jest jeszcze w ofercie Lifetime. Za 49 dolarów możesz wykupić licencję dla 5 stron bez konieczności odnowień w kolejnych latach. Dodatek zapowiada się bardzo ciekawie, więc kto wie być może to będzie dobra inwestycja :)

Zrzut ekranu oferty na AppSumo

Podsumowanie

Podsumowując, CubeWP to potężne narzędzie do budowy dynamicznych stron na platformie WordPress, które pozwala na tworzenie niestandardowych typów postów, taksonomii, metadanych i relacji między nimi. Jest to atrakcyjna alternatywa dla innych popularnych rozwiązań takich jak JetEngine, MetaBox i im podobnych, dająca użytkownikom większą kontrolę nad ich witrynami.

W chwili gdy pisze ten tekst framework jest wciąż bardzo młody. Chociażby zerkając na dane z repo WordPressa widać, że na razie nie ma jeszcze wielu aktywnych instalacji i ocen :)

Zrzut ekranu z widokiem wtyczki w repozytorium WordPress. Widać zero opinii i zaledwie 100 aktywnych instalacji.

Dlaczego warto przetestować CubeWP?

 1. Elastyczność: Wtyczka pozwala na tworzenie bardziej złożonych, spersonalizowanych witryn, które prawdopodobnie spełnią wszystkie Twoje potrzeby.
 2. Intuicyjność: Interfejs wtyczki jest przyjazny dla użytkownika i łatwo się go nauczyć, nawet jeśli nie masz doświadczenia.
 3. Zero kodowania: Nie musisz uczyć się kodowania, aby stworzyć zaawansowane serwisy i portale. Wystarczy dobra znajomość wtyczki i dobry pomysł na jej wykorzystanie.
 4. Integracja: Wtyczka współpracuje z popularnymi narzędziami i wtyczkami WordPress, np. z Elementorem, co pozwala na płynną integrację z istniejącymi systemami. Współpracuje z dowolnym motywem.

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1306 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej