Część z Was pewnie już zauważyła, że po zalogowaniu się zmianie uległ interfejs panelu Studenta jak i nieco zmienił się interfejs kursów i ich lekcji. Zapowiadałem to na forum, a od 6 stycznia ta zapowiedź stała się rzeczywistością.
Co się zmieniło?
Ujmując najprościej wymieniłem część wtyczek, a konkretnie: wtyczka MasterStudy LMS została zastąpiona wtyczką MemberPress, a w ślad za tym pozbyłem się wtyczki członkowskiej Paid Membership PRO, która stała się zupełnie zbędna.
To najważniejsza zmiana mająca bezpośredni wpływ na wspomniany panel Studenta i interfejs kursów, ale nie jedyna. Jakiś czas temu odkryłem interesującą wtyczkę “combo” dzięki której mogłem się pozbyć także kilku innych wtyczek, a noworoczna zmiana była idealnym momentem również na takie modyfikacje. Wtyczka nazywa się Admin and Site Enhancements (ASE) i wymaga osobnego zaprezentowania, co planuję niebawem na kanale YT (subskrybuj kanał).
Skąd pomysł na zmianę wtyczek?
Szczerze mówiąc nie planowałem takiego przemeblowania. Zmusiła mnie do tego opieszałość i niedbałość Twórców wtyczki MasterStudy LMS. Do wersji 2.x w zasadzie nie było problemów, ale po wydaniu wersji 3.0 pojawiło się wiele błędów utrudniających, a niekiedy wręcz uniemożliwiających komfortowe zarządzanie stroną, kursami i subskrypcjami.
Oczywiście takie sytuacje zdarzają się i nie ma w tym nic złego o ile Twórcy skutecznie reagują w jakimś sensownym czasie. Tymczasem od wydania wersji 3.0 co miało miejsce 10 maja 2023 roku (9 miesięcy przed przemeblowaniem) nie udało mi się doprowadzić do sytuacji w której mógłbym powiedzieć o wtyczce, że znowu działa tak jak powinna.
Najbardziej irytujące było to, że po wydaniu wersji 3.0 wysypała się kompatybilność z wieloma wtyczkami dla Gutenberga jak Stackabke czy Greenshift. Efekt był taki, że aby możliwe było wyedytowanie i zapisanie strony wykorzystującej bloki tych wtyczek trzeba było najpierw wyłączyć wtyczkę MasterStudy LMS, a po zapisaniu zmian ponownie ja aktywować.
Zapewne wyobrażasz sobie jak było to niekomfortowe i irytujące. Twórcy wtyczki zrzucali winę na wtyczkę Stackable co było totalna bzdurą, a dopiero gdy okazało się że również inne wtyczki dla Gutenberga mają podobne problemy przyznali rację… ale pomimo tego długo nic z tym nie zrobili.
Ten konflikt wtyczki LMS z wtyczkami Gutenberga został naprawiony dopiero w jednej z grudniowych aktualizacji.
Drugi irytujący problem, to rozjechana kompatybilność z członkowską wtyczką Paid Membership PRO, która jest jednym z kluczowych elementów na liście funkcjonalności wtyczki MasterStudy LMS. Przypisanie użytkownikowi członkostwa skutkuje błędem krytycznym i znów konieczne jest wcześniejsze wyłączenie wtyczki LMS żeby taką operację skutecznie przeprowadzić. Ten błąd na chwilę gdy piszę ten tekst wciąż nie został naprawiony.
Jak widzisz długo zwlekałem dając szansę tej wtyczce LMS, ale w pewnym momencie moja cierpliwość zwyczajnie się wyczerpała, a zaufanie do ich zespołu znacznie spadło. Pomimo tego wciąż uważam, że sama wtyczka jest naprawdę dobra zwłaszcza jeśli korzystasz z Elementora i nie koniecznie potrzebujesz funkcjonalności witryny członkowskiej. W moim konkretnym przypadku okazała się mocno problematyczna.
Pierwsze wrażenia po przemeblowaniu
Napiszę oczywiście o moich osobistych wrażeniach jako osoby prowadzącej i zarządzającej witryną. Przede wszystkim wyeliminowałem problemy o jakich wspomniałem powyżej, co jest dla mnie niezwykle komfortowe bo w końcu mogę normalnie pracować ze stroną :) Poza tym:
- Subskrybenci Członkostwa Premium nie muszą dodatkowo aktywować kursów, aby zacząć korzystać z ich lekcji. Dla wielu Studentów było to nieco problematyczne i nie do końca zrozumiałe. Teraz zakup członkostwa z miejsca daje dostęp do wszystkich kursów PoznajWP bez żadnych dodatkowych czynności. Tak to powinno wyglądać.
- Pozbyliśmy się również kolejnego elementu wprowadzającego Studentów w błąd. Po wykupieniu subskrypcji rocznej jest ona rzecz jasna ważna przez rok, ale jeśli jako subskrybent Premium aktywowałeś dowolny kurs ale nie od razu tylko po kilku dniach czy miesiącach, pojawiała się przy nim informacja, że wygasa za 365 dni (rok) co oczywiście nie było prawdą bo termin ważności członkostwa ma wyższy priorytet. Członkostwo mogło więc wygasnąć znacznie wcześniej.
- W końcu możliwe było komfortowe wdrożenie znacznie bardziej elastycznych planów. Dzięki temu każdy kurs można wykupić albo w subskrypcji rocznej albo w ofercie dożywotniej (Lifetime), a Członkostwo Premium dostępne jest nie tylko w formie rocznego abonamentu, ale od teraz można skorzystać alternatywnie z rozliczeń miesięcznych.
Z wtyczką MemberPress ostatnio miałem do czynienia jakieś 2 lata temu i wówczas nawet nie rozważałem jej wykorzystania z uwagi na ograniczenia, które w tamtym czasie uniemożliwiały mi wdrożenie platformy na jakiej mi zależało. To jednak się zmieniło. Dzięki temu, że MamberPress ma własne rozszerzenie dla prowadzących szkolenia online wszystko działa jak w zegarku, a poważniejsze problemy z kompatybilnością pomiędzy funkcjami członkowskimi i szkoleniowymi są znacznie mniej prawdopodobne skoro nad całością pracuje jeden zespół programistów. Jednym słowem solidna wtyczka Członkowska dla twórców szkoleń i treści premium.
Dlaczego o tym piszę na blogu?
Przede wszystkim dlatego żeby być możliwie transparentnym, bo wielu z moich Studentów bardzo interesuje to z jakich rozszerzeń korzystam w codziennej pracy z PoznajWP – być może Ciebie również. Z drugiej zaś to kolejne doświadczenie którym mogę się podzielić w trakcie pracy nad kursem związanym z uruchomieniem własnej platformy szkoleniowej. Taki kurs w tym roku na pewno się pojawi.
Podsumowanie
Jak widzisz to nie jest tak, że jeśli już wejdziesz w określoną konfigurację środowiska WordPress, to gruntowna jego przebudowa w późniejszym czasie jest niemożliwa. Wręcz przeciwnie. WordPress ma to do siebie, że realizacja Twojego pomysłu może być wdrożona na wiele sposobów z wykorzystaniem wielu różnych wtyczek i może być na wiele sposobów przebudowywana. Oczywiście idealnie jeśli od razu trafisz w punkt, ale w przypadku niektórych projektów i specyficznych potrzeb nie jest to takie oczywiste. No chyba że opracujesz własne wtyczki i motyw, które będą idealnie skrojone pod kątem specyfiki projektu, ale gdybym osobiście wybrał tę drogę nie mógłbym skutecznie uczyć innych jak pracować z tym co jest dostępne na wyciągnięcie ręki i nie wymaga umiejętności oraz doświadczenia w kodowaniu :)