Forum dla Studentów kursu WordPress

Długo zastanawiałem się nad uruchomieniem miejsca do rozmów w ramach nowej platformy szkoleniowej PoznajWP.pl. Część z was wie, że na pierwszej mojej platformie, która powstała w 2019 roku o nazwie PoznajWP.pl funkcjonuje społeczność HelloWP.pl. Studenci korzystają z tego miejsca do zadawania rozmaitych pytań i wzajemnego wsparcia.

Stanąłem przed dylematem czy Studentów z tej strony podpiąć pod HelloWP czy może stworzyć dla nich coś odrębnego.

Kartka, ołówek w rękę i zacząłem spisywać wszystkie za i przeciw.

Co wybrałem i dlaczego?

Za podpięciem wszystkich uczestników szkoleń pod HelloWP przemawiało to, że jest tam już sporo treści i osoby korzystające z tego miejsca zdążyły się do niego przyzwyczaić. To był chyba jedyny silny argument za.

Z kolei na korzyść społeczności dostępnej bezpośrednio na stronie PoznajWP.pl przemawiało nieco więcej czynników, a najważniejsze z nich to:

  • Społeczność na tej samej stronie co kursy. Umacnia to więź Studentów z tym konkretnym miejscem i buduje jego tożsamość.
  • Społeczność jest integralną częścią strony, co oznacza że nie jesteśmy uzależnieni od zmian wprowadzanych przez podmioty trzecie. Studenci z PoznajWP pamiętają sytuację kiedy Tribe (teraz Bettermode), operator platformy społecznościowej na której bazuje HelloWP wprowadził duuuże zmiany, bez udostępnienia narzędzi do migracji postów pomiędzy starą wersja a nową (te pojawiły się znacznie poźniej). W efekcie kilka tysięcy pytań i odpowiedzi zadanych na przestrzeni 2 lat wyparowało, co było silnym ciosem dla mnie i uczestników społeczności.
  • Społeczność wbudowana w platformę szkoleniową będzie rozwijała także jej content, co może generować dodatkowy ruch i tym samym zwiększyć ilość nowych Studentów.

Dość szybko zrozumiałem, że integralna społeczność to dobry, być może najlepszy możliwy wybór. Pomimo wielu zalet takich platform jak Bettermode (głównie mowa o UX) zdecydowałem nie tylko o tym, że nowa społeczność zostanie uruchomiona w tym ledwo co startującym miejscu, ale także będę dążył do tego aby ostatecznie HelloWP stało się archiwum, natomiast główna i jedyna społeczność dla obu serwisów szkoleniowych będzie w tym miejscu. Na to jeszcze trzeba będzie chwile poczekać, ale to konieczność związana z Twoim komfortem jako uczestnika kursu.

Poszukiwania narzędzia

Zanim ostatecznie wybrałem to co wybrałem (dojdziemy do tego) długo szukałem i testowałem wiele rozwiązań. WordPress ma kilka fajnych projektów do budowania społeczności, ale albo były to wtyczki ubogie, albo zbytnio rozbudowane. Nie lubię przeciążać WordPressa, ale chciałem znaleźć coś co będzie stanowiło równowagę pomiędzy wydajnością, a ilością dostępnych funkcji. Nie za dużo, nie za mało ?

Na PoznajWP całość bazuje na motywie i wtyczce BuddyBoss. Jeśli nie znasz tego rozwiązania, to podpowiem, że jest to jedno z najlepszych na rynku WordPressa narzędzi do budowania społeczności. Jest tam wszystko od grup, po fora, prywatne wiadomości, ściany aktywności itd, itp… Do tego świetnie integruje się z narzędziami LMS takimi jak LearnDash czy Tutor LMS. Niestety nawet na silnych maszynach nie działa to tak sprawnie jakbym tego oczekiwał. To główny powód dla którego do tej pory te bogate funkcje BuddyBoss nie są dostępne na PoznajWP i nie wiem czy kiedykolwiek to się zmieni.

Wracając jednak do głównego wątku, moje poszukiwania doprowadziły mnie do etapu kiedy zainstalowałem i zintegrowałem z WP świetny skrypt o nazwie Discourse. Ale to nie jest wtyczka WP tylko osobny skrypt, co ostatecznie odrzuciłem pomimo mega szybkiego działania i wielu świetnych funkcji. Połączyłem nawet obie platformy edukacyjne z tą aplikacją i wszystko działało jak w zegarku, ale… znowu było to narzędzie działające w osobnej domenie lub subdomenie przez co takie forum nie zasilałoby platformy swoim kontentem. Odrzuciłem, choć bardzo tęsknię.

Wybór ostatecznie padł na (moim zdaniem) najlepszą na obecną chwilę wtyczkę społecznościową oferującą klasyczne i nie tylko klasyczne forum dla WordPressa o nazwie WPForo.

Za wtyczką stoją twórcy kolejnej, z której lata temu korzystałem, a mowa o WPDiscuz. Team doświadczony z długim stażem i fajnymi wtyczkami.

Skrypt forum, nie tak dawno odświeżyli wydając wersję 2. Nie wiem co Ty o nim sądzisz, ale wg mnie wygląda przyzwoicie ?

Widok forum dla Studentów kursu WordPress

Myślałem też o innej, najpopularniejszej wtyczce forum dla WordPressa o nazwie bbPress, gdzie jednym z kontrybutorów jest sam Matt Mullenweg, ale widząc ostatnią aktualizację wtyczki udostępnioną ponad rok temu, odpuściłem. Być może któregoś dnia znów odżyje i stanie się topową wtyczką, ale na razie nic ciekawego z nią się nie dzieje.

Stanęło na wtyczce WPForo i mam nadzieję, że ten skrypt przypadnie Ci do gustu, a jeśli pojawią się jakieś uwagi z nim związane pisz w kategorii “Sprawy Forum” ?

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1306 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej