WP Reset – Reset WordPressa do ustawień początkowych

WP Reset

Dziś kilka słów o wtyczce WP Reset. W jakiej sytuacji może się przydać?

Gdy uczysz się pracy z WordPressem na pewnym etapie często pojawia się potrzeba zresetowania wszystkich podjętych dotąd działań i rozpoczęcia wszystkiego na nowo. W zależności od Twojego doświadczenia podchodzisz do zagadnienia na różne sposoby.

Niektórzy po eksperymentowaniu z motywem X, który ostatecznie się nie sprawdził po prostu go usuwają, po czym instalowany jest kolejny, kolejny i kolejny. Dokładnie tak samo wygląda to w przypadku wtyczek. Po sprawdzeniu wtyczki, gdy nie spełnia oczekiwań jest usuwana, a na jej miejsce wskakują kolejne, które znowu zastępowane są innymi. Można tak w nieskończoność lub do momentu, gdy znajdziemy zestaw, który nas satysfakcjonuje.

Niestety spora część motywów i wtyczek, które testujemy zostawia swoje ślady w bazie WordPressa, co w niektórych przypadkach może mieć negatywne skutki. Warto być tego świadomym.

Możliwe, że doświadczyłeś też innego problemu. Zainstalowałeś motyw X, a potem importowałeś po kolei różne jego strony demonstracyjne duplikując w ten sposób wiele stron, wpisów itd… Powodowało to nie tylko problemy, ale także poczucie bałaganu. To trochę tak jak z przyrządzaniem dania, do którego nawrzucałeś za dużo przypraw i zwyczajnie przesadziłeś. Danie nie jest smaczne i nie wygląda najlepiej. Co w takiej sytuacji robisz? Nieudana potrawa ląduje w koszu, a Ty zaczynasz od nowa.

W przypadku WordPressa może się wydawać, że usuwanie stron, wpisów, wtyczek, motywów przyniesie pozytywny skutek. Owszem jako administrator będziesz miał poczucie, że znowu dysponujesz czystą kartą i możesz zacząć na nowo, ale w rzeczywistości, jak już wspomniałem, wewnątrz zostaną ślady Twojej aktywności.

Żeby więc rzeczywiście przywrócić WordPressa do stanu początkowego masz dwie opcje:

Sposób 1: Usuwasz instalację i ponownie uruchamiasz WordPressa

Zabieg sprowadza się do kilku kliknięć. W przypadku hostingu WordPress temat jest banalnie prosty. Usuwasz instalację jak na poniższym zrzucie.

Usunięcie WordPressa

Ta czynność całkowicie pozbędzie się WordPressa, a Ty w następnym kroku ponownie uruchom instalatora.

Instalacja WordPressa

To najprostszy sposób, nie wymagający instalacji niczego poza samym WordPressem i zawsze gwarantuje 100% reset 🙂

Sposób 2: Wtyczka WP Reset

Jeśli z jakiegoś powodu ponowna instalacja nie wchodzi w grę, wówczas dobrym pomysłem jest wykorzystanie możliwości jakie oferuje wtyczka WP Reset.

Jednym kliknięciem jest w stanie przywrócić WordPressa do jego stanu początkowego lub, co może być niezwykle przydatne, do stanu sprzed instalacji takiej lub innej wtyczki albo motywu. Oznacza to, że możesz zresetować WordPressa do pierwotnej postaci lub cofnąć go o jeden lub kilka kroków wstecz.

Po instalacji wtyczki przechodząc do jej ustawień, znajdziesz kilka zakładek. Trzy najważniejsze to:

Reset – umożliwia zresetowanie wybranych obszarów naszej strony.

WP Reset wybór tego co chcesz zresetować

Zakładka Tools, to kolejne możliwości na polu resetowania naszej strony

WP Reset - dodatkowe opcje resetu

Natomiast w sekcji Snapshots możesz szybko utworzyć kopię bazy danych, np. przed instalacją kolejnego dodatku, by w momencie gdy nie będzie Ci odpowiadał, albo wygeneruje problem, błyskawicznie cofnąć zmiany, które wprowadził.

WP Reset tworzenie kopii

Snapshoty możesz tworzyć ręcznie lub zautomatyzować ten proces, co poskutkuje tym, że w momencie aktualizacji, aktywacji motywu lub wtyczki, kopia zostanie wykonana automatycznie. Gdy coś pójdzie nie tak, bez problemu przywrócisz stan poprzedni.

Wtyczka dostępna jest w dwóch wersjach. W repozytorium WordPressa znajdziesz wersję bezpłatną z podstawowymi możliwościami.

WP Reset
https://pl.wordpress.org/plugins/wp-reset/

Z kolei jeśli zależy Ci na pełnej palecie funkcji, wówczas zainteresuj się wersją PRO. Znajdziesz ją na stronie producenta.

Strona producenta
https://wpreset.com/

Podobne Artykuły

Odpowiedzi