WordPress 5.6 i PHP 8.0

WordPress 5.6

WordPress 5.6 niesie ze sobą wiele modyfikacji, takich jak kolejne usprawnienia i ulepszenia w edytorze Gutenberg do których zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Swoisty rytuał kolejnych wersji WP 🙂

Po aktualizacji lub instalując świeżą wersję WordPressa zauważycie zupełnie nowy motyw domyślny o nazwie Twenty Twenty-One. Jak zwykle bardzo minimalistyczny z gadżetem trybu ciemnego, którym można zarządzać w sekcji Dostosuj 🙂

Nie będę wymieniał wszystkich nowości, szerzej napiszę na ten temat na Jak Zrobić Stronę, ale podam kilka przykładów:

W Gutenbergu znajdziecie opcję pozwalającą dodawać filmy w tle, co jest wam zapewne doskonale znane chociażby z Elementora. Co więcej możecie osadzić film i dodać do niego napisy, czego Elementor póki co nie ma.

Gutenberg może wykorzystywać style motywu lub nie. Możecie więc dostosować tę opcję zgodnie z własnymi preferencjami.

Dodatkowo jeśli wolicie etykiety tekstowe zamiast ikon w głównym pasku narzędziowym edytora, to również można na tym polu operować:

Pojawiły się hasła uwierzytelniania API dla aplikacji, czyli dla zewnętrznych rozwiązań, które mogą komunikować się z naszą stroną. Da to w przyszłości spory wachlarz nowych, zaawansowanych zastosowań.

Generalnie sporo zmian, może nie spektakularnych, ale konsekwentnie dążących do tego aby WordPress był coraz wygodniejszy, szybszy i dawał coraz więcej możliwości.

PHP 8

W związku z tym, że pojawiła się nowa odsłona WordPress’a, która jest lepiej dostosowana do pracy w środowisku najnowszej wersji interpretera PHP (ta pojawiła się pod koniec listopada) zdecydowaliśmy się udostępnić na kontach WP najmłodsze dziecko PHP, po to abyście mogli już teraz sprawdzić jak to środowisko się zachowuje.

UWAGA – nie przepinajcie jeszcze waszych działających stron na PHP 8.0 ponieważ wciąż ogromna ilość motywów i wtyczek nie jest kompatybilna i taka zmiana może spowodować błędy w funkcjonowaniu strony! W zasadzie każda moja strona się wykłada 🙂

WordPressa i PHP 8 traktujcie na tę chwilę raczej jako ciekawostkę i poligon doświadczalny. Musimy dać czas developerom na dostosowanie ich produktów.

Przetestowałem WordPressa 5.6 w środowisku PHP 8.0

I nie trafiłem na żadne błędy. Potem zainstalowałem motyw Kadence i również wszystko wydaje się działać bez problemów. W kolejnym kroku puściłem import strony startowej z Elementorem i WooCommerce, a na koniec dołożyłem WPRocket…. i tu pojawił się problem z poprawnym odczytem licencji.

Okazało się jednak, że z rozpędu zainstalowałem ciut starszą wersję tej wtyczki i po aktualizacji działa już bez zastrzeżeń. Wygląda więc na to, że i w tym wypadku strona radzi sobie z PHP 8 bez niespodzianek. Jest dobrze 🙂

Możecie poklikać pod adresem https://uczymyjak.pl To WordPress 5.6 z WooCommerce, Elementorem, WPRocket i motywem Kadence, a całość kompiluje PHP 8.0. Pierwsze wrażenia poza tym, że działa, to również szybkość z jaką to się odbywa. Tylko dwa słowa: Świetnie rokuje!

Owszem nie jest to sklep produkcyjny więc nie wiadomo czy błędy nie będą się pojawiały przy zarządzaniu produktami, zamówieniami, użytkownikami itd, ale póki co pierwsze testy wypadły pozytywnie.

PHP 8.0 to bardzo świeży temat i jak już wcześniej wspomniałem, gdy próbę przeprowadziłem na stronach z większą ilością rozszerzeń, to praktycznie każda z nich poległa. Wynika to z faktu, że sporo przestarzałych elementów języka, które są wykorzystywane przez autorów rozszerzeń zostało ostatecznie z PHP 8.0 usuniętych. Nie pozostaje nic innego jak pozostać na razie z PHP 7.x i czekać na kolejne aktualizacje dodatków.

Przy okazji zwróćcie uwagę, że motywy i wtyczki dynamicznie rozwijane są w znacznej mierze gotowe na PHP 8.0 lub lada moment będą. To kolejny argument za tym aby umiejętnie dobierać dodatki. Wtyczki czy motywy rozwijane “przy okazji” mogą jeszcze długo nie oferować wsparcia dla nowego interpretera, a z pewnością będą i takie, które nigdy się tego nie doczekają.

Podobne Artykuły

Odpowiedzi