Stackable – Niesamowita wtyczka dla Gutenberga

Wtyczki dla Gutenberga, natywnego edytora WordPress, podobnie jak rozszerzenia dla jego alternatyw w rodzaju Elementora pozwalają na poszerzenie możliwości wizualnego i funkcjonalnego projektowania stron. W tym tekście chcę podzielić się z Tobą jedną z moich ulubionych – na ten moment – wtyczek, które zwiększają możliwości edytora blokowego (Gutenberga). Mowa o Stackable.

Od pewnego czasu zdecydowanie mocniej skupiam się na Gutenbergu niż miało to miejsce w 2022 roku i latach wcześniejszych. Choć wciąż chętnie sięgam po Elementora, Bricks, Breakdance, Oxygen i kilka innych alternatyw Gutenberga, odnoszę nieodparte wrażenie, że edytor blokowy i jego szybko rozwijający się ekosystem już teraz – w połowie 2023 roku – jest w stanie z powodzeniem je zastąpić.

Nie tak dawno po opublikowaniu filmy na YT na temat FSE ktoś z widzów napisał w komentarzu, że Gutenberg może jest coraz lepszy, ale wciąż brak mu istotnej funkcjonalności jaką są dynamiczne dane. Ten ktoś, zafascynowany Elementorem i jego ekosystemem nie zadał sobie jednak trudu aby to zweryfikować.

Na dynamicznych danych można śmiało operować w Gutenbergu choć nieodzowne w tym wypadku będą wtyczki. Ale czy z Elementorem nie jest tak samo? Albo wersja PRO, albo dodatkowe wtyczki.

Gutenberg z aktualnym arsenałem rozszerzeń ma praktycznie wszystko czego potrzebuje nie tylko początkująca osoba, ale także zaawansowany gracz.

Stackable

Zainteresowanie się tą wtyczką przyszło dość naturalnie z uwagi na fakt, że ostatnio często wykorzystuję motyw Blocksy, a Stackable świetnie się z nim integruje. Jest to więc oczywisty wybór dla każdego kto zakochał się w motywie Blocksy :) Na kursie WordPress szczegółowo omawiam ten i kilka innych topowych motywów, zajrzyj tam jeśli nie pamiętasz :)

Żeby to co właśnie napisałem nie było mylące, Stackable współpracuje z każdym dobrym motywem WordPress. Z Blocksy ma jedynie opracowaną nieco głębszą integrację.

Bloki Stackable

Stackable oferuje 40+ rewelacyjnie skalowalnych bloków dla edytora Gutenberg. Oto one na dzień 11 maja 2023.

Bloki edytora blokowego Gutenberg wtyczki Stackable

Zestaw ten jest w zupełności wystarczający do tego aby zbudować atrakcyjną, nietuzinkową stronę internetową. Większość bloków oferuje imponujący zestaw ustawień pozwalających na precyzyjne dostosowanie wyglądu zawartości bloku.

Ustawienia bloków

Konfiguracja bloków podzielona jest na trzy grupy: Layout, Style i Advanced. W zależności od tego z jakim blokiem pracujesz znajdziesz w poniższych zakładkach mniej lub więcej opcji dostosowania, ale zawsze te możliwości dramatycznie dystansują standardowe bloki Gutenberga.

Trzy zakładki ustawień bloków Stackable

Weźmy dla przykładu popularny blok nagłówka, który jest jednym z najczęściej używanych bloków podczas pracy z treścią witryny. Porównajmy ten wbudowany w Gutenberga z tym który pojawia się na pokładzie po instalacji wtyczki Stackable:

Bottom Line
Blok Nagłówka
Gutenberg
Bottom Line
Zarządzanie kolorami
Zarządzanie typografią
Marginesy zewnętrzne i wewnętrzne

Blok oferuje podstawową konfigurację i dostosowanie.

Na obecną chwilę praktycznie nie istnieje możliwość zmiany wielkości nagłówka dla różnych wielkości ekranu, co może utrudniać zoptymalizowanie strony pod kątem urządzeń mobilnych. Można to zrobić, ale konieczne jest użycie własnych arkuszy styli.
Blok Nagłówka
Stackable
Bottom Line
Zarządzanie kolorami, także gradientami
Zarządzanie typografią
Marginesy zewnętrzne i wewnętrzne
Obramowanie i cień
Obraz lub video w tle
Top Line i Bottom Line (dekoracja)
Precyzyjne pozycjonowanie bloku
Możliwość ukrycia bloku

W wersji PRO:

Dynamiczne dane
Transformacje i przejścia
Efekty ruchu (animacje)
Własny CSS
Warunki logiczne

Rozszerzona konfiguracja i dostosowanie. Bez problemu i w prosty sposób zoptymalizujesz nagłówek dla urządzeń mobilnych.

Jak widzisz różnice są znaczące nawet w bezpłatnej wersji wtyczki dostępnej w repozytorium WordPress. Owszem można się bez tych opcji obejść. Pisząc artykuły na blogu korzystam ze standardowego bloku nagłówka i w takich sytuacji nie potrzebuję nic więcej, ale prędzej czy poźniej zaczniesz tworzyć aranżacje gdzie skąpe możliwości standardowego bloku będą Cię mocno ograniczały.

Gotowe projekty

Stackable to nie tylko bloki o wysokiej skalowalności, ale to także biblioteka gotowych aranżacji do wykorzystania podczas budowy strony. W bezpłatnej wersji dostęp jest dość ograniczony, ale pełna wersja wtyczki oferuje około 450 aranżacji do użycia jednym kliknięciem.

Biblioteka gotowych aranżacji wtyczki Stackable

Stackable w wersji PRO

Płatna wersja wtyczki oddaje w Twoje ręce szereg dodatkowych możliwości funkcjonalnych. Pomijając fakt, że masz dostęp do pełnej biblioteki gotowych aranżacji strony, dodatkowo masz do dyspozycji także:

Dynamiczne dane

Nawiązałem do tego na samym wstępie. Prawda jest taka, że na obecną chwilę klasyczne bloki Gutenberga nie radzą sobie z dynamiczną treścią, dlatego wiele osób woli pozostać z Elementorem uważając, że w Gutenbergu nie jest to możliwe. W praktyce na szczęście jest inaczej. W Gutenbergu również można wykorzystać dynamiczne dane jeśli użyje się odpowiedniej wtyczka. Jedną z nich jest Stackable w wersji PRO.

Formularz pozwalający na wybór dynamicznych danych

Na tym polu Stackable wspiera:

  • Wyciąganie dynamicznej zawartości z postów lub meta danych
  • Dynamiczne źródła takich popularnych rozwiązań jak: ACF, Meta Box, Toolset i innych
  • Tworzenie niestandardowych pętli za pomocą Native Query Loop

Oznacza to, że dysponując wtyczką Stackable w wersji PRO możesz budować na Gutenbergu zaawansowane serwisy podobnie jak w przypadku Elementora i jemu podobnych.

Dodatkowe layouty bloków

Część bloków oferuje predefiniowane układy, aby jeszcze bardziej ułatwić Ci proces aranżacji strony. W wersji bezpłatnej niektóre z nich są niedostępne co widać to na poniższym obrazku (wyszarzone warianty są dostępne tylko w wersji PRO)

Warianty layoutu w niektórych blokach Stackable

Efekty ruchu

Wersja PRO pozwala na tworzenie atrakcyjnych animacji wejścia i przewijania praktycznie dowolnego bloku Stackable. Używając ich rozważnie możesz znacząco uatrakcyjnić odbiór Twojej strony. Standardowe animacje wejścia są dość oklepane, ale animacje podczas przewijania to trend, który nabiera na sile.

Nagłówek z animacją przewijania!

Sprawdź Stackable!

Kompleksowe rozwiązanie do tworzenia oszałamiających stron internetowych za pomocą edytora Gutenberg. Z łatwością stwórz dowolną stronę internetową dzięki naszym gotowym projektom, obszernej kolekcji bloków, zestawom UI i nie tylko.

Podsumowanie

Podsumowując, Stackable jest potężnym narzędziem, które zdecydowanie zasługuje na uwagę każdego, kto korzysta z Gutenberga i chce maksymalnie wykorzystać możliwości tego edytora. Zarówno wersja bezpłatna, jak i PRO, oferują szeroki zakres funkcji, które z pewnością wzbogacą i uatrakcyjnią Twoje strony internetowe. Wtyczka doskonale radzi sobie praktycznie z każdym motywem, aczkolwiek z motywem Blocksy jak wspomniałem na wstępie ma głębszą integrację.

Wielu z nas zastanawia się często, jak w pełni wykorzystać Gutenberga, a Stackable jest jedną z odpowiedzi na to pytanie. Oferując dynamiczne dane, zaawansowane układy bloków, efekty ruchu i wiele innych funkcji, Stackable wprowadza Gutenberg na zupełnie nowy poziom.

Ale co najważniejsze, nie zapominaj, że najlepszy zestaw narzędzi to taki, który najbardziej pasuje do twoich potrzeb. Zawsze warto przetestować różne wtyczki i zobaczyć, jak mogą one ulepszyć twoją stronę. Przecież, tworzenie stron internetowych to ciągły proces odkrywania, eksperymentowania i nauki. Wkrótce opowiem także o innych fascynujących rozszerzeniach dla Gutenberga. Pamiętaj aby zapisać się na newsletter z powiadomieniami o nowych publikacjach, żeby niczego nie przegapić :)

9.3Moja Ocena
Stackable
Uważam, że Stackable to jeden z lepszych wyborów gdy stoisz przed wyzwaniem doboru rozszerzenia dla edytora blokowego Gutenberg.
Możliwości
10
Łatwość użycia
8.5
Dokumentacja
9
Cena
9.5

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1297 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej