Optymalizacja zdjęć i w ogóle grafik jakie wykorzystujesz na stronie, to niezwykle istotny czynnik mający wpływ na wydajność Twojej witryny, a także na jej ranking w wyszukiwarce Google. Może to Cię dziwi, ale tak faktycznie jest. Google szczegółowo analizuje strony jakie ma w swoim indeksie i premiuje te, które są odpowiednio zoptymalizowane pod kątem końcowego użytkownika (użytkownika wyszukiwarki). Jeśli więc na stronie masz niezoptymalizowane zdjęcia, co ma wpływ na szybkość wczytywania się zawartości strony, wówczas dla Google taka strona jest mniej atrakcyjna od tych, gdzie właściciel należycie zadbał ten element optymalizacji witryny.

Zerknij na poniższe przykłady

Pierwsze zdjęcie nie jest kompletnie zoptymalizowane, drugie taką optymalizację ma zastosowaną. Możesz pobrać oba i porównać (kliknij na wybranej fotce).

Pierwsze ma ciężar prawie 3 MB, drugie z kolei ma ciężar nieco ponad 80 KB. Żeby to lepiej zobrazować wyobraź sobie, że zdjęcie 1 waży tyle ile mniej więcej 37 zdjęć numer 2! Innymi słowy załadowanie się tego pierwszego zdjęcia w ilości sztuk 1 równia się 37 zdjęciom zoptymalizowanym (numer 2). To już wcale nie taka mała galeryjka na stronie, prawda? 🙂

Zdjęcie bez optymalizacji
Zdjęcie po optymalizacji

Narzędzia do optymalizacji zdjęć offLine:

Narzędzia do optymalizacji onLine:

Narzędzia dla WordPress’a:

Ciekawą wtyczką jest ShortPixel, a także jej siostrzana wtyczka Adaptive Images

W tym wypadku bezpłatnie możemy zoptymalizować maksymalnie 100 zdjęć miesięcznie. Jeśli mamy większe potrzeby można wykupić odpowiednie pakiety. Znajdziesz je pod adresem: https://shortpixel.com/pricing

Alternatywą jest ShortPixel Adaptive Images. Główna różnica polega na tym, że obrazki poza samą optymalizacją są także ładowane z sieci CDN.

Optimole to wtyczka świetnie współpracująca z Elementorem

Bezpłatny plan Optimole pozwala Ci na przetworzenie 1 GB obrazków miesięcznie: https://optimole.com/#pricing

Gumlet – wtyczka, którą często wykorzystuję w różnych swoich projektach. W wielu przypadkach z jakimi miałem styczność radzi sobie najlepiej, choć zdarzało się, że kursanci informowali o drobnych problemach.

W wersji bezpłatnej możemy wykorzystać 1GB transferu miesięcznie.

LiteSpeed Cache – Kombajn jak chodzi o optymalizację witryny, a jednym z jej elementów są także zdjęcia. Wtyczka przesyła niezoptymalizowane obrazy na zewnętrzny serwer LiteSpeed, gdzie wykonywana jest optymalizacja, a następnie automatycznie wstawia do treści strony odpowiednio odchudzoną wersję. Wtyczka dość skomplikowana w konfiguracji.