Jak przenieść stronę WordPress na serwer

Aby przenieść WordPressa np. ze swojego komputera na serwer wystarczy odpowiednie narzędzie. Może nim być jedna z wielu wtyczek dostępnych w repozytorium WordPress lub narzędzia dostępne po stronie konta hostingowego. Z kolei jeśli lubisz się katować lub nie masz wyjścia (czasem tak bywa) możesz przerzucić instalację WP w pełni manualnie.

Tak na marginesie, jeśli nie wiesz w jaki sposób zainstalować WordPressa lokalnie na swoim komputerze zerknij do lekcji kursu WordPress: „Instalacja WordPress na komputerze”.

Wróćmy jednak do przenosin strony. Nagrałem wczoraj na ten temat film na kanale YT (zachęcam do subskrypcji), na którym użyłem jednej z prostszych wtyczek do tworzenia kopii zapasowych stron WordPress i ich migracji.

Ta wtyczka to Backup Migration, która dobrze radzi sobie z tematem. Przy jej pomocy przerzuciłem wiele stron i powiem szczerze, że nie kojarzę komplikacji, co nie znaczy że u Ciebie nie wystąpią :D – tak na pocieszenie ;)

Choć osobiście zdecydowanie preferuję WPvivid, jest to wyłącznie mój osobisty wybór i podejrzewam, że wielu Czytelnikom (być może Tobie również) Backup Migration przypadnie do gustu chociażby z uwagi na sporą intuicyjność interfejsu.

Poniżej znajdziesz film na którym cały proces jest zaprezentowany łopatologicznie.

To jedna z metod. Drugą może być przeniesienie strony WordPress z miejsca A do miejsca B z wykorzystaniem narzędzi dostępnych na koncie hostingowym DiDHost.

Narzędzia na koncie hostingowym

To nie jest tak, że wszędzie, na każdej platformie hostingowej takowe narzędzia są, powiem nawet, że zazwyczaj ich nie ma, ale jeśli masz je do dyspozycji jak na hostingu WordPress od DiDHost, można po nie sięgnąć. Tu jednak drobna uwaga.

To po części zautomatyzowana metoda manualnej migracji, co oznacza że raczej nie zadziała w sytuacji gdy strona źródłowa znajduje się na naszym komputerze. Dlaczego? Ponieważ potrzebujemy danych postępowych FTP do źródła gdzie leżakuje strona WordPress, a LocalWP tego środowiska nie udostępnia. Jeśli jednak przerzucasz stronę z publicznego serwera X na Y można spróbować jej użyć.

Formularz importu strony WordPress

Manualna migracja

Metoda stara jak świat (choć bez przesady) sprawdza się zawsze tam, gdzie pomoce takie jak wtyczki czy narzędzia dostępne na koncie hostingowym nie dają rady. Procedura wymaga większego zaangażowania, co jednak nie oznacza, że nowicjusz nie będzie w stanie migracji w ten sposób przeprowadzić.

Przede wszystkim aby uskutecznić taką migrację należy mieć świadomość tego z czego tak naprawdę WordPress się składa, a są to dwa kluczowe elementy:

  1. Pliki WordPressa i wszelakich dodatków jakie instalujemy, które znajdują się w folderze na który wskazuje domena pod jaką strona działa. Należy sprawdzić to u swojego dostawcy hostingu, żeby nie kopiować plików na oślep.
  2. Baza danych WordPressa – to w niej znajdują się konfiguracje naszego środowiska i wszystkie treści jakie tworzymy. Bez bazy danych WordPress nie istnieje, ale bez plików też :)

Gdy już wiesz, że WordPress to powyższe składowe, konieczne będzie przerzucenie zarówno plików jak i bazy danych z miejsca źródłowego do docelowego. Jak to zrobić krok po kroku?

Jeśli ten temat Cię interesuje możesz zgłosić go jako swój pomysł na stronie Co nowego. Przygotuję wówczas szczegółowy tutorial. Dlaczego nie robię tego od razu? Ponieważ w większości przypadków metoda za pomocą wtyczki (patrz film) sprawdza się, więc nie chcę tracić czasu na coś, co może okazać się przerostem formy nad treścią, ale jestem gotów :D

Nowe publikacje prosto na Twój email!

Dołącz do 1292 Subskrybentów publikacji na blogu PoznajWP

Subskrybent

Rejestrując się akceptujesz naszą politykę prywatności.

Podaj dalej