Jakie narzędzie do ...
 
Powiadomienia
Wyczyść wszystko

Jakie narzędzie do platformy kursowej?

5 Posty
3 Ludzie
0 Lajki
471 Czytano
Posty: 13
Twórca tematu
(@patryk-romanski)
Wybitny Członek Forum
Dołączył: 11 miesięcy temu

Cześć, 

Jakie polecacie narzędzie/wtyczkę do utworzenia własnej platformy kursowej oraz spięcia jej ze stroną i sklepem utworzonym na WordPressie oraz WooCommerce? 

Znam Tutor LMS, ale czy jest jakieś lepsze narzędzie? Słyszałem wiele dobrego o LearnDash.

Co polecacie? W sprzedaży są kursy online w formie wideo + pliki w różnych formatach do pobrania w panelu kursanta.

Pozdrawiam,

Patryk 🙂

Odpowiedzi 4
Posty: 76
(@krzysiek)
Użytkownik
Dołączył: 1 rok temu

Cześć Patryk

Tutor LMS to dobry soft, a pojęcie czy coś jest lepsze lub gorsze zazwyczaj jest względne 🙂
Może LearnDash ma pewną przewagę z uwagi na dłuższy staż i dużą ilość integracji.

Na PoznajWp.pl używam właśnie LearnDash, a tu na PoznajWP.pl zdecydowałem się na eksperyment i użyłem mało znanego skryptu Master Study LMS w wersji PRO. Tu nawet zrobili mini porównanie do tutora:

https://stylemixthemes.com/wordpress-lms-plugin/compare/masterstudy-vs-tutor-lms/

Nie wiem na ile jest aktualne, ale jest.

Wtyczka ma od razu możliwość użycia bezpłatnego motywu stworzonego przez nich i wtedy strona może wyglądać jak poniżej:
https://masterstudy.stylemixthemes.com/lms-plugin/

U siebie nie użyłem go, jakoś wolałem Blocksy z uwagi na jego elastyczność, ale to było kilka miesięcy temu gry tego motywu jeszcze nie mieli. Mają także inny motyw na Theme Forest z wieloma wariantami stron, np: Masterstudy.

Tu od razu jest licencja na wtyczkę PRO jeśli się nie mylę 🙂

U siebie używam samej wtyczki bez ich motywów, ale jestem z niej zadowolony. Owszem czasem brakuje mi pewnych integracji, ale nie są to rzeczy strategiczne. To co dla mnie najistotniejsze jest na pokładzie, co jednak nie znaczy, że i Tobie przypadnie do gustu ?

Pierwsze swoje kursy robiłem na LearnPress

https://pl.wordpress.org/plugins/learnpress/

Nie pamiętam teraz przyczyny przejścia na LearnDash, ale z tego rozwiązania też byłem zadowolony.

Powiem tak. Najważniejsze jest to czego potrzebujesz. Zacznij od tego żebyś sobie to rozpisał, np. chcę mieć możliwość poza filmami na żądanie zaoferować lekcje na żywo, powiedzmy, że za pośrednictwem Zooma. Chce mieć możliwość oferowania kursów w formie subskrypcji, odnawianej np. co miesiąc, raz na rok itd... Przysiądź do tego zanim zaczniesz cokolwiek wdrażać.

Np. w moim przypadku jedną z istotnych rzeczy była możliwość publikacji filmów, które dziś wrzucam na BunnyNet.

Wcześniej korzystałem z płatnego planu Vimeo w wersji gdy jeszcze nie limitowali ilości filmów, a ograniczeniem była tylko ilość przesłanych danych w tygodniu, np. można było przesłać 20GB każdego tygodnia. Mimo to kazali mi przejść na wyższy plan (którego nie potrzebowałem) ponieważ gdy zobaczyli, że wrzucam lekcje kursów uznali, że muszę im płacić więcej 🙂 Ale generalnie ich warunki były wówczas fajne.

Ostatecznie jednak gdy BunnyNet wprowadzili usługę Stream okazało się, że jest znacznie ekonomiczniejsza. Dla porównania na Vimeo miałem abonament na poziomie około 1000 zł rocznie. Nie miało znaczenia ile wygeneruję transferu i jaką przestrzeń na ich dyskach wykorzystam - teraz nie ma już tak dobrze 🙂 Przy obecnych planach na Vimeo potrzebowałbym planu Advanced dla 500 filmów, co kosztowałoby mnie rocznie ponad 2100 zł. 

Z kolei na BunnyNet płaci się za realne wykorzystanie usługi czyli przestrzeń plus transfer danych i są to opłaty naprawdę groszowe w porównaniu do Vimeo i to nawet ich najtańszego planu za około 450 zł rocznie.

Odtwarzacz z filmem można oczywiście wstawić na stronie tak jak każdy filmy z Vimeo czy z YT, ale Master Study LMS ma integrację z wtyczką PrestoPlayer (świetny odtwarzacz filmów), który pięknie integruje się z BunnyNet.

Był to dla mnie jeden z tych czynników, który wpłynął na decyzję sprawdzenia w boju tej wtyczki LMS.

Jak więc widzisz, powinieneś najpierw porządnie się zastanowić czego potrzebujesz uwzględniając także ekonomię poźniejszego funkcjonowania serwisu. Jak zrobisz to dobrze nie będziesz się musiał potem gimnastykować jak miało to miejsce u mnie gdy zaczynałem robić kursy kilka lat temu 🙂

Odp...
1 Odpowiedź
(@patryk-romanski)
Dołączył: 11 miesięcy temu

Wybitny Członek Forum
Posty: 13

@krzysiek Dziękuję bardzo za obszerną odpowiedź!

Odp...
Grzegorz Wilczek
Posty: 10
(@grzesiek)
Aktywny Członek Forum
Dołączył: 1 rok temu

@krzysiek ma rację. Miałem dokładnie to samo. Wyboru dokonałem bez zastanowienia się czego potrzebuję, a potem okazało się, że nie trafiłem. Taki serwis to większe wyzwanie niż zwykła strona i nawet niż sklep na WordPressie, bo wtyczek LMS jest bardzo dużo i łatwo można wejść w coś co okaże się złym wyborem w kontekście naszej wizji serwisu.

Odp...
1 Odpowiedź
(@patryk-romanski)
Dołączył: 11 miesięcy temu

Wybitny Członek Forum
Posty: 13

@grzesiek Dzięki wielkie!

Odp...