Elementor 3.0

Elementor 3.0

Powoli zaczynamy dostrzegać nadchodzącą, najnowszą wersję Elementora oznaczoną numerkiem 3.0. Co przyniesie Elementor 3.0? Oto krótkie podsumowanie.

Przewodnim motywem wersji 3.0 jest Website Design System. Zespół pracujący nad rozwojem Elementora próbuje dodać do niego kolekcję paneli zarządzania, które pozwolą zmienić globalne ostylowanie Twojej witryny. Funkcje te mają przede wszystkim na celu zwiększenie wydajności pracy i jeśli zostaną właściwie zaimplementowane z pewnością oszczędzą nam wszystkim dużo czasu.

W pierwszej fazie beta Elementora 3.0 wprowadzono cztery główne zmiany:

  • Ustawienia globalne (w tym tożsamość witryny, ustawienia Lightbox i więcej)
  • Globalne kolory
  • Globalna typografia
  • Site Editor (funkcja Pro, która zostanie wkrótce wprowadzona)
global-settings-3-0-beta

Ustawienia globalne

Ta funkcja ma na celu wdrożenie swoistego centrum dowodzenia stroną z poziomu Elementora. Główną ideą jest wyeliminowanie potrzeby przełączania się między modułem dostosowywania, kodem motywu i dodatkowymi elementami backendu. Nowa karta ustawień globalnych będzie w zamyśle docelowo zawierać wszystkie narzędzia, których potrzebujesz, aby dokonać podstawowej customizacji swojej witryny. Nie trzeba przy tym opuszczać Elementora.

Globalne kolory

Czy przypadkiem Elementor nie ma już wbudowanych narzędzi do definiowania globalnych kolorów?

Owszem ma, ale jest to dość ograniczone w stosunku do tego czego moglibyśmy oczekiwać. Domyślne ustawienia kolorów w aktualnej wersji Elementora pomagają w zarządzaniu globalną paletą kolorów witryny. Jednak gdy przychodzi do zastosowania palety kolorów jednocześnie do wielu elementów na stronie, zaczynają się schody.

W nowej wersji Elementora zostanie zaimplementowany system kontrolujący to, gdzie stosowane są określone (globalne) kolory. Na przykład, jeśli zechcesz zmienić domyślny kolor wszystkich ikon na swojej witrynie, będzie to można zrobić za pomocą interfejsu kolorów globalnych. Jeden wybór i zmiana będzie widoczna wszędzie na stronie.

Globalna typografia

Typografia globalna w nowej wersji Elementora działać będzie na podobnej zasadzie jak opisane powyżej kolory. Umożliwi globalne określenie tego, które fonty chcesz przypisać do określonych elementów Twojej witryny. Na przykład, jeśli chcesz zmienić ogólną czcionkę używaną w nagłówku H1 będziesz mógł to zrobić z poziomu nowego interfejsu. Zmiana będzie widoczna z miejsca na całej witrynie.

Będzie można zmieniać globalnie kolory, rodziny czcionek, wagę, rozmiar i inne parametry.

Wydajność

Ta wersja nie koncentruje się niestety na aspektach wydajności, jednak zespół developerów najwyraźniej coś na tym polu robi, a ich działania wydają się zmierzać we właściwym kierunku za sprawą chociażby minimalizacji ilości klas. To w konsekwencji sprawi, że DOM będzie mniejszy co spowoduje niewielki (dobre i to) wzrost wydajności. Czekamy na więcej 🙂

I tu uwaga. Na tym etapie trudno stwierdzić czy usunięcie części klas nie będzie generowało problemów po aktualizacji z wersji 2.10 do 3.0. Na pewno trzeba będzie być świadomym zmian i po aktualizacji dobrze przyjrzeć się stronie.

Zapraszam Cię także na Kurs Elementor PRO

Podobne Artykuły

Odpowiedzi